Frezowanie trochoidalne to metoda obróbki powszechnie stosowana już od dłuższego czasu. Swoją popularność zawdzięcza specjalnemu sposobowi prowadzenia narzędzia z wielokrotnym krzyżowaniem ścieżek. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie nacisku na obrabianą powierzchnię, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa całego procesu i przedłużenie żywotności narzędzia. Ważnym czynnikiem jest też skrócenie czasu obróbki.

Co to jest toczenie trochoidalne?

W ostatnich latach można zauważyć zainteresowanie metodą trochoidalną. Jest to wynik przede wszystkim zastosowania i opracowania możliwości, jakie daje system CAM hyperMILL. Ta technologia była dotąd kojarzona przede wszystkim z frezowaniem. Od niedawna możliwe jest jednak również toczenie trochoidalne z wykorzystaniem oprogramowania CAM do toczenia – hyperMILL. Co trzeba o nim wiedzieć? Jakie zalety – w porównaniu ze standardowym toczeniem – oferuje? Więcej na ten temat mówimy w nowym wpisie.

Jakie są zalety toczenia trochoidalnego z wykorzystaniem systemu CAM hyperMILL?

Standardowe metody toczenia w wielu przypadkach zapewniają niedostateczne bezpieczeństwo i wydajność obróbki. Tych ograniczeń można jednak uniknąć, stosując technologię toczenia trochoidalnego w systemie CAM. To rozwiązanie pod wieloma względami wypada znacznie lepiej od tradycyjnych technik. Najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem toczenia trochoidalnego przedstawiamy poniżej.

Skrócenie czasu obróbki

Narzędziem używanym do toczenia trochoidalnego jest okrągła płytka. Może ona poruszać się w obu kierunkach. W porównaniu do standardowych metod, w których narzędzie porusza się tylko w przód, oszczędność czasu wynosi 50 proc. przy obróbce zgrubnej i do 70 proc. przy wcinaniu. Duże znaczenie ma też zastosowanie nowoczesnego, wysoce precyzyjnego oprogramowania, który zagwarantuje bezpieczeństwo i odpowiednie parametry posuwów, dzięki czemu jeszcze bardziej przyczyniają się do skrócenia procesu.

Zmniejszenie naprężeń udarowych działających na narzędzie

Jednym z czynników, które w największym stopniu wpływają na bezpieczeństwo i koszty tradycyjnego toczenia są naprężenia oddziałujące na narzędzie. W dłuższej perspektywie prowadzą one do szybszego zużycia oraz zdecydowanie zwiększają ryzyko uszkodzeń. Okrągły kształt wymiennej płytki używanej w toczeniu trochoidalnym CAM umożliwia zaś płynne wchodzenie i wychodzenie narzędzia z materiału oraz w znacznym stopniu redukują naprężenia. To z kolei przekłada się na większą wytrzymałość płytki i pozwala zoptymalizować koszty obróbki.

Zoptymalizowanie drogi przesuwu i zwiększenie płynności ruchu

Wzorce, które w standardowej obróbce byłyby bardzo trudne a nawet niemożliwe do osiągnięcia, w przypadku toczenie trochoidalnego CAM stają się jak najbardziej możliwe.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAM dla Przemysłu 4.0

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAM

Toczenie trochoidalne – najważniejsze zastosowania

Łagodne wchodzenie i wychodzenie płytki czyni z toczenia trochoidalnego bardzo przydatną metodę. Z jej wykorzystaniem można obrabiać szeroką gamę materiałów. Wspomniane przed chwilą korzyści najłatwiej zauważalne są jednak w przypadku obróbki materiałów trudnoskrawalnych i ciągliwych. Do pierwszej grupy należy zaliczyć przede wszystkim stale nierdzewne i żaroodporne, stopy tytanu i stopy na bazie niklu. Ich struktura sprawia, że narzędzie standardowych tokarek, poddawane są dużym naprężeniom, które w tej metodzie są wyeliminowane.

Kolejną grupę stanowią elementy poddane wstępnemu kuciu. W ich przypadku trudność polega na znacznej miękkości i ciągliwości. Te właściwości sprzyjają powstawaniu długich wiórów, które mają tendencję do okręcania się wokół narzędzia i tym samym zaburzania procesu. System CAM do toczenia trochoidalnego pozwala na znaczne skrócenie wióra.

Do toczenia trochoidalnego z systemem CAM zaleca się stosowanie systemu z łamaczem wióra i odpowiednimi płytkami okrągłymi oraz moduł hyperMIll MAXX Machining. Dzięki tej technologii można znacznie przyspieszyć proces toczenia, zwiększyć jego precyzję i zminimalizować ryzyko uszkodzeń narzędzia. Zastosowanie technologii trochoidalnej pozwala też zaproponować kontrahentom konkurencyjne ceny, co w połączeniu z powyższymi czynnikami daje dużą przewagę nad konkurencją.

Zobacz również

Sterowanie adaptacyjne procesem frezowania HPC
kalendarz

Sterowanie adaptacyjne procesem frezowania HPC

Obrabiarki CNC to urządzenia, które zrewolucjonizowały branżę produkcyjną i przemysłową. I choć zastosowanie i funkcjonalność tego typu technologii jest niezwykle […]

Premierowa edycja Warsaw MetalTech już za nami!
kalendarz

Premierowa edycja Warsaw MetalTech już za nami!

Początek roku rozpoczynamy bardzo intensywnie, od udziału w premierowej edycji Warsaw MetalTech – Międzynarodowe Targi Technologii, Maszyn i Narzędzi do […]

Wykorzystanie systemów CAD/CAM do projektowania układów biegowych
kalendarz

Wykorzystanie systemów CAD/CAM do projektowania układów biegowych

Projektowanie układów biegowych to proces, który musi zostać wykonany z niezwykłą starannością, aby maszyna mogła pracować zgodnie z obowiązującymi standardami […]