W ostatnim czasie przemysł maszynowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy w branżach automotive czy   przemyśle energetycznym przechodziły fundamentalne zmiany w zwiększeniu jakości i skróceniu czasu pracy poszczególnych elementów produkcji.

Wykonywane dotychczas obowiązki są wykonywane szybciej, precyzyjniej i dokładniej. Wszystkie zmiany zawdzięcza się m.in. ciągłemu doskonaleniu i zwiększaniu możliwości oprogramowania CAD/CAM. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na projektowanie i programowanie maszyn CNC tak, aby programista mógł zautomatyzować swoją pracę i zwiększyć efektywność wykonywanych zadań.

Oprogramowanie CAM znajduje zastosowanie m.in. w branży automotive, aerospace, mold&die, metalurgii, energetyce oraz przemyśle maszynowym. Kto jeszcze powinien zainteresować się programowaniem CAM? Na czym polega to oprogramowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w naszym artykule.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAD dla przemysłu

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAD stworzone z myślą o CAM

Programowanie CAD/CAM – na czym polega?

Programowanie CAD/CAM wymaga w pierwszej kolejności utworzenia modelu 3D obrabianego przedmiotu. Gotowy model jest importowany do systemu CAM. W następnej kolejności dzięki systemowi możemy z automatu wygenerować model półfabrykatu, rozpoznać m.in. cechy, kieszenie oraz utworzyć tor ruchu narzędzia.

Programowanie CAD, czyli „Computer Aided Design”, daje nam możliwość tworzenia dokumentacji 2D, modelowania 3D, modyfikowania, poddania analizie oraz optymalizacji projektu. Oprogramowanie CAD pozwala nam skrócić czas projektowania nowych produktów, co ułatwia wdrażanie i ich wytwarzanie. Modele bryłowe umożliwiają również tworzenie zespołów i części dzięki czemu możemy wykonać animację i symulację zamodelowanych złożeń.

Natomiast oprogramowanie CAM, czyli „Computer Aided Manufacturing” daje coraz większe możliwości wspomagania wytwarzania oraz zwiększa naszą elastyczność w zakresie produkcji. Duży wybór cykli obróbczych, jak również ich definiowanie pozwala nam dobrać odpowiednią technologię i skrócić czas programowania, jak i samej obróbki. System CAM pozwala nam również zweryfikować zaprogramowaną obróbkę, dzięki wirtualnej maszynie mamy możliwość zweryfikowania programu NC oraz rzeczywistych ruchów jakie wykona maszyna podczas obróbki.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAM dla Przemysłu 4.0

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAM

Na czym polega praca programistów CAD/CAM?

Programiści specjalizujący się w oprogramowaniu CAD i CAM to osoby, które muszą doskonale znać się na projektowaniu oraz działaniu maszyn sterowanych numerycznie. Na etapie programowania CAD praca polega przede wszystkim na wizualizacji i tworzeniu koncepcji projektu, a następnie modelu. Natomiast programowanie CAM wymaga od programistów nie tylko stworzenia odpowiednich trajektorii ruchu narzędzi skrawających, ale również korekty ewentualnych błędów lub problemów związanych z działaniem obrabiarek CNC. Co więcej, programiści CAM mają możliwość zasymulować tor ruchu narzędzi skrawających i sprawdzić np. możliwości kolizji narzędzia z elementami obrabianymi.

W jakich branżach znajduje zastosowanie programowanie CAM?

Oprogramowanie CAM, daje się szczególnie zauważyć kiedy trzeba wyprodukować złożone komponenty. Ciągły rozwój przemysłu wymusza na producentach ciągły rozwój swoich systemów, które coraz częściej mają dostępne specjalizowane moduły pod daną gałęź przemysłu. W obecnej chwili hyperMILL posiada w swojej ofercie moduły do obróbki wirników i turbin, łopatek, obróbki kanałów i form do opon oraz butelek. Ze względu na potencjał, który może być wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu,  oprogramowanie CAD/CAM i obrabiarki CNC cały czas znajdują zastosowanie w nowych branżach.

Wśród gałęzi przemysłu, w których sprawdza się specjalistyczne programowanie CAM, możemy wyróżnić między innymi przemysł motoryzacyjny. Dzięki nowoczesnym obrabiarkom CNC możliwe jest zautomatyzowanie i skrócenie czasu obróbki detalu, gdzie przy produkcji seryjnej ma to ogromne znaczenie przy obniżeniu kosztów wytwarzania części wykorzystywanych do tworzenia pojazdów.

Programowanie CAD/CAM odgrywa też bardzo ważną rolę w przemyśle lotniczym, gdzie obróbka skrawaniem wymaga zachowania niezwykle dużej dokładności oraz nie ma miejsca na najmniejsze pomyłki. Odpowiednio wygenerowana ścieżka dzięki programowi CAM pozwala również wydłużyć żywotność narzędzi przy obróbce specjalnych materiałów jak np. stopy Inconelu, co również pozytywnie wpływa na pracę i żywotność obrabiarki CNC.

Zaawansowanie oprogramowanie CAM – hyperMILL

Warto wspomnieć o oprogramowaniu CAM hyperMILL, który dzięki wysokowydajnym strategią  umożliwiającym obróbkę w 2D, w 3D oraz w 5-osiach. Kompletna obróbka frezowania i toczenia za pomocą tylko jednego oprogramowania CAM i jednego postprocesora powoduje zintegrowanie procesów i minimalizację czasu obróbki, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – dla zapewnienia maksymalnej niezawodności procesu przy zachowaniu wysokiej jakości, a także zmniejszeniu kosztów. Nasi klienci jak i potencjalni klienci mogą również liczyć na pomoc w drożeniu jak i w przeszkoleniu z obsługi oprogramowania CAD/CAM hyperMILL.

Zobacz również

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych
kalendarz

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych

Pogoń za konkurencją i konieczność szybkiego zaspokajania potrzeb rynku oraz optymalizacja kosztów wytwarzania wymuszają nowoczesne podejście do produkcji w każdej firmie.

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych
kalendarz

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych

Dzięki oprogramowaniu CAD CAM można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy