Systemy CAD znajdują zastosowanie już w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Choć początkowo projektowanie wspomagane komputerowo odnosiło się jedynie do procesów konstruowania i przygotowywania modeli, obecnie zakres zadań systemów CAD jest już znacznie szerszy. Spory potencjał oferują m.in. aplikacje do kosztorysowania procesów obróbki skrawaniem.

Kluczowe funkcje systemów CAD

Wzrost wydajności obliczeniowej komputerów sprawia, że inżynierowie mają do dyspozycji coraz więcej zaawansowanych rozwiązań. Już od kilkudziesięciu lat stosuje się systemy CAD, które są stopniowo wzbogacane o kolejne funkcje. Dzięki temu rozwiązania z tego zakresu stanowią skuteczne wsparcie przy projektowaniu i modelowaniu wszelkich obiektów trójwymiarowych, umożliwiając przy tym precyzyjny dobór wymiarów oraz materiałów o określonych parametrach.

Wśród najnowszych funkcjonalności w obrębie oprogramowania CAD można wyróżnić między innymi wsparcie dla projektowania generatywnego, technologii przyrostowych czy przeprowadzania symulacji w czasie rzeczywistym. Do tego dochodzi między innymi coraz częściej stosowana możliwość zarządzania z poziomu chmury. Wciąż jednak warto pamiętać o podstawowych korzyściach płynących z zastosowania rozwiązań CAD, do których zalicza się skrócenie czasu produkcji, zwiększenie jakości wyrobów, a także zapewnienie atrakcyjnych cen.

Obróbka skrawaniem – stosowana od lat technika, która wciąż się rozwija

Mimo że obróbka metali poprzez skrawanie jest stosowana już od wielu dekad, wciąż jest to niezastąpiona technika w wielu projektach. Warto również zwrócić uwagę na ciągły rozwój przemysłu obróbki skrawaniem, który w ostatnim czasie nabrał jeszcze większego tempa. Wciąż powstaje wiele innowacyjnych maszyn i urządzeń, które umożliwiają zwiększenie efektywności i dynamiki produkcji nawet najbardziej skomplikowanych elementów. Duży wpływ na zwiększenie wydajności pracy mają obecnie mechanizmy sterowania numerycznego CNC, obecne w różnego rodzaju obrabiarkach, frezarkach, tokarkach i innych maszynach. Obecnie tego typu rozwiązania można spotkać już niemal w każdym większym zakładzie świadczącym usługi w zakresie obróbki skrawaniem.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAD dla przemysłu

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAD stworzone z myślą o CAM

Na czym polega sporządzanie kosztorysu procesów obróbki skrawaniem?

Prowadzenie procesów projektowych z wykorzystaniem systemów CAD to gwarancja zwiększenia efektywności pracy. Dotyczy to zarówno opracowywania technologii wykonania całego wyrobu, jak i jego poszczególnych części składowych. Podczas konstruowania maszyn i urządzeń szczególnie istotną częścią procesu jest przygotowanie kosztorysu dotyczącego obróbki. Firmy świadczące takie usługi powinny udzielać swoim klientom informacji na temat zarówno czasu, jak i kosztów wytworzenia każdego egzemplarza.

Kluczowe w tym kontekście jest opracowanie systemów, które umożliwiają szybkie i wystarczająco dokładne kosztorysowanie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że to bardzo wymagające zadanie – nietrudno na tym polu o błędy ze względu na ogromną liczbę czynników, które wpływają na całkowity koszt realizacji usługi. Inżynierowie, którzy zajmują się opracowywaniem procesu technologicznego, powinni dysponować sporym doświadczeniem i wiedzą na ten temat, aby umożliwić wytworzenie produktu w cenie, która będzie atrakcyjna zarówno dla klienta, jak i firmy przyjmującej zlecenie.

W jaki sposób systemy CAD zapewniają wsparcie podczas kosztorysowania procesów obróbki skrawaniem?

Kosztorysy przygotowywane przez firmy, które otrzymują zapytania ofertowe dotyczące usług z dziedziny obróbki skrawaniem, są często obarczone błędem na poziomie aż 20%. Obecnie największym wyzwaniem dla inżynierów jest zredukowanie odchyleń i zagwarantowanie klientom szacunków o jak największej dokładności. Odpowiednim rozwiązaniem może być skorzystanie z systemu projektowania wspomaganego komputerowo, dzięki któremu nie ma potrzeby przyjmowania uproszczeń, które znacząco wpływają na końcowy wynik kosztorysowania.

Koncepcja kosztorysu z wykorzystaniem CAD

Istnieje wiele różnych podejść, które można wykorzystać w tej kwestii. Jednym z nich jest stworzenie aplikacji, która w głównej mierze opiera się na procesach wykonywanych w przeszłości. Informacje na ten temat mogą być przechowywane w specjalnej bazie, a następnie wykorzystywane do szacowania kosztów aktualnego projektu. Warunkiem koniecznym do poprawnego działania takiej aplikacji jest zapewnienie porównywalności archiwalnego i aktualnego procesu. W tym celu można dokonać na przykład standaryzacji, której istotną częścią będzie utworzenie odpowiednich kategorii, grup czy cech. Kosztorys wykonania danego produktu przygotowany z wykorzystaniem takiego systemu CAD będzie w efekcie kosztorysem jego poszczególnych części składowych.

Efektywne wykorzystanie zasobów firmy

Zastosowanie systemu CAD w kosztorysowaniu procesów obróbki skrawaniem przekłada się na efektywne wykorzystanie zasobów firmy. Dzięki porównywaniu ustandaryzowanych procesów, a także ich poszczególnych części składowych, oszacowanie kosztów danej usługi jest znacznie łatwiejsze, a przy tym bardziej precyzyjne. Co więcej, rozwój systemów tego typu umożliwia udostępnianie bazy z archiwalnymi przypadkami innym użytkownikom, którzy nie są bezpośrednio związani z firmą – może to być na przykład potencjalny klient.

Wykorzystanie oprogramowania CAD w przemyśle związane jest z licznymi korzyściami, które mogą dotyczyć niemal wszystkich etapów procesu projektowego. Dzięki takim systemom przedsiębiorstwa mogą liczyć na skuteczne zwiększenie produkcji bez negatywnego wpływu na jakość, a pracownicy – na szybszą i wydajniejszą realizację swoich zadań.

Zobacz również

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych
kalendarz

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych

Dzięki oprogramowaniu CAD CAM można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku
kalendarz

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku

Oprogramowanie CAM i CAD hyperMILL to rozwiązanie dla programistów CNC poszukujących profesjonalnego oprogramowania do obróbki 2D, 3D i 5-osiowej.