Zintegrowane systemy CAD/CAM są wykorzystywane w wielu branżach, również w sektorze automotive. Służą do modelowania różnych części, wykonywania złożeń, przeprowadzania analizy konstrukcyjnej oraz opracowywania symulacji poszczególnych procesów technologicznych. Systemy CAD/CAM mogą znacząco podnieść efektywność i wydajność pracy – dlatego obecnie są nieodłącznym narzędziem dla niemal każdego przedsiębiorstwa z tej branży.

Wykorzystanie systemów CAD/CAM w przedsiębiorstwach z branży automotive

Systemy CAD/CAM są stosowane nie tylko przez największe koncerny samochodowe, lecz także małe firmy, które dopiero wchodzą na rynek. Współczesne oprogramowanie tego typu oferuje inżynierom i programistom CNC szeroki zakres nowych możliwości. To sposób, by wspomóc procesy konstrukcyjne i sterowanie produkcją, jak również umożliwić efektywne zarządzanie dokumentacją techniczną. Głównym celem wykorzystania systemów CAD/CAM jest przede wszystkim skrócenie czasu realizacji projektów, jak również zmniejszenie kosztów projektowania i planowania.

Integracje CAD dla oprogramowania hyperMILL CAM

Integracje CAD dla oprogramowania hyperMILL CAM

Sprawdź jakie korzyści daje integracja CAD

Zintegrowane systemy CAD współpracujące z systemami CAM wspomagają pracowników na wszystkich etapach projektowania określonego wyrobu. Inżynierowie otrzymują pełną dokumentację konstrukcyjną z rysunkami zestawieniowymi i wykonawczymi. Pełna asocjacja z modelem CAD jest gwarantowana przez cały czas. Oznacza to że zmiany dokonane w danych CAD powodują bezstratną i automatyczną aktualizację poleceń CAM wraz z przeliczeniem ścieżek narzędzia. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie ich od momentu powstania koncepcji aż do wytworzenia elementu na maszynie.

Najważniejsze zalety integracji systemów CAD i CAM

Zintegrowane oprogramowanie CAD i CAM jest stosowane zarówno w branży automotive, jak i w innych gałęziach przemysłu. Do najważniejszych zalet takiej integracji należy przede wszystkim znajomość środowiska programistycznego oraz ciągłość przepływu pracy, która pozwala na uniknięcie błędów i daje  możliwość automatycznego generowania kodu NC na podstawie danych geometrycznych danej części oraz wykonanie symulacji obróbki przed wysłaniem programu na obrabiarkę. Dodatkowo warto podkreślić łatwość w doborze optymalnych parametrów technologicznych oraz możliwość generowania kodów bez konieczności zatrzymywania pracy obrabiarki. To z kolei skutecznie zmniejsza koszty produkcji poprzez zredukowanie czasu przerw do minimum.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź zastosowanie oprogramowania CAD/CAM od hyperMILL

Profesjonalne oprogramowanie CAD/CAM stworzone z myślą o Przemyśle 4.0

Zintegrowane systemy CAD/CAM – przykłady zastosowania w branży automotive

Zintegrowane systemy CAD/CAM w przedsiębiorstwach z branży automotive mogą pełnić wiele istotnych funkcji. Z tego względu są obecnie szeroko stosowane przez cały światowy rynek motoryzacyjny. Programy wspomagające projektowanie wykorzystywane są przede wszystkim do tworzenia modeli części w wersji 3D oraz wykonywania rysunków wykonawczych i złożeniowych. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie kompletnej dokumentacji technicznej, która jest niezbędna do poprawnego przygotowania rzeczywistego produktu. Programy typu CAM zostały z kolei zaprojektowane z myślą o szybkim programowaniu modeli oraz automatycznym opracowywaniu kodów sterujących obrabiarkami CNC.

Konstrukcyjne i technologiczne przygotowanie produkcji

Przygotowanie produkcji danej części samochodowej zazwyczaj dzieli się na trzy podstawowe etapy – przygotowanie konstrukcyjne, technologiczne oraz organizacyjne. Systemy CAD/CAM oferują wsparcie dla pierwszych dwóch.

Konstrukcyjne przygotowanie produkcji obejmuje szereg prac, których efektem ma być powstanie pełnej dokumentacji technicznej. Pierwszym etapem jest przeanalizowanie rynku, perspektyw sprzedaży i aktualnych trendów. Następnie należy opracować stosowne założenia konstrukcyjne. Na tym etapie dobiera się materiały, wymiary części i podstawowe właściwości eksploatacyjne. Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu wstępnej konstrukcji, a następnie jego uszczegółowienie, czyli uwzględnienie obliczeń wytrzymałościowych oraz specyfikacji cech poszczególnych materiałów. Następnym etapem jest budowa prototypu, a ostatnim – wykonawczy projekt całej konstrukcji.

Druga część procesu przygotowania produkcji polega natomiast na opracowaniu procesów technologicznych dla wszystkich komponentów, które zawarto w dokumentacji technicznej. Konieczne jest zaprojektowanie poszczególnych operacji, a także ustalenie ich kolejności. Należy dobrać odpowiednią obrabiarkę, stanowisko i narzędzia.

Zalety stosowania systemów CAD/CAM w branży automotive

Powszechna dostępność systemów CAD/CAM sprawia, że zarówno konstruowanie nowych rozwiązań, jak i programowanie maszyn służących do ich wytworzenia jest proste w realizacji i skuteczne. Zintegrowane systemy wspierające projektowanie i wytwarzanie nie tylko ułatwiają pracę, lecz także otwierają szereg nowych opcji. Ważnym atutem takiego oprogramowania jest także możliwość wykonania wszystkich operacji niezbędnych do przygotowania produkcji w obrębie jednego systemu komputerowego.

Zobacz również

System wspomagania procesów konstruowania i wytwarzania
kalendarz

System wspomagania procesów konstruowania i wytwarzania

Systemy CAD/CAM znajdują zastosowanie już nie tylko w samych procesach produkcyjnych. Współczesne urządzenia sterowane numerycznie to już nie tylko frezarki, ale także sterowane numerycznie prasy, różnego typu wycinarki (wodne, laserowe), skanery laserowe, czy drukarki 3D.

Systemy CAD/CAM w projektowaniu pracy systemów technicznych
kalendarz

Systemy CAD/CAM w projektowaniu pracy systemów technicznych

Programy CAD/CAM odgrywają kluczową rolę w projektowaniu pracy systemów technicznych. Oprogramowanie tego typu zapewnia inżynierom i projektantom nieocenione wsparcie w […]

Narzędzia wspomagające proces przygotowania produkcji maszyn rolniczych
kalendarz

Narzędzia wspomagające proces przygotowania produkcji maszyn rolniczych

Współczesny rynek produkcji wymusza wykorzystanie nowoczesnych narzędzi wspomagania procesów projektowania, modelowania i przygotowania produkcji. Wynika to z potrzeby optymalizacji czasu i kosztów wytwarzania na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od zlecenia zamówienia, aż po jego realizację.