Spis treści
Zamiast polegać na wielu rozproszonych podmenu (jak ma to miejsce w konwencjonalnych systemach projektowania), hyperCAD® wykorzystuje centralne, przyjazne dla użytkownika okna dialogowe z dużymi ikonami. Inteligentne mechanizmy selekcji i innowacyjne, dowolnie definiowane funkcje filtrów znacznie ułatwiają stosowanie elementów geometrycznych do późniejszego programowania. Zmiany w importowanych geometriach można wprowadzać natychmiast i nie wymagają one niewygodnych pomocy projektowych.
Każdy programista CAM zna standardowe zadania CAD dotyczące wybierania, dodawania, usuwania, modyfikowania, wyświetlania i ukrywania ścian, krzywych i punktów. Użytkownicy oczekują najwyższej jakości wyników od utworzonych przez siebie powierzchni linijek, wypełnień i odsunięć. hyperCAD®-S oferuje to wszystko i wiele więcej.
Systemy CAD/CAM a modelowanie powierzchniowe
Programowanie CAM (Computer Aided Manufacturing) to kluczowy proces w toku produkcji elementów. Oczywiście przed rozpoczęciem tego etapu zespół projektowy tworzy szczegółowy model cyfrowy komponentu w systemie CAD. Właśnie za sprawą nowoczesnego oprogramowania możliwe jest bezproblemowe i efektywne modelowanie, również w wariancie powierzchniowym. Jakie możliwości stwarza ta metoda projektowania?
Modelowanie powierzchniowe w praktyce
Łatwo jest tworzyć często wymagane konstrukcje, przedłużenia, obróbki i ograniczniki w uporządkowany sposób. Dotyczy to również krzywych granicznych i prowadzących, a także innych pomocy konstrukcyjnych, płaszczyzn i układów osi. Otwory w powierzchniach płaskich i pochyłych można łatwo zamknąć za pomocą hyperCAD®-S.
Obracanie profilu – konstruowanie powierzchni obrotowych
Obracanie profilu pozwala na skonstruowanie obrotowej powierzchni. Sposób przeprowadzenia tego procesu będzie różnił się w zależności od wybranego oprogramowania. Nowoczesne programy CAD umożliwiają automatyczną identyfikację osi, wedle której obracany jest profil. Oczywiście projektant może również dokonać w tym zakresie własnych modyfikacji. Nie należy zapominać także o innym ważnym parametrze, jakim są granice obrotu.
Wyciąganie otwartego profilu
Wyciąganie profilu to kolejny popularny wariant modelowania powierzchniowego. W tym przypadku projektant rozpoczyna od utworzenia profilu. Na kolejnym etapie wyciąga przygotowany profil względem dowolnego punktu odniesienia. Istotnym elementem w tym procesie jest krzywa, względem której odbywa się zazwyczaj wyciąganie profilu. W innowacyjnych systemach CAD projektowanie tą metodą jest bardzo intuicyjne – wystarczy prawidłowo określić wszystkie niezbędne parametry, między innymi kierunek i rozmiar wyciągnięcia profilu.

Sprawdź zastosowanie oprogramowania CAD/CAM od hyperMILL
Profesjonalne oprogramowanie CAD/CAM stworzone z myślą o Przemyśle 4.0
Modelowanie powierzchniowe – praktyczne funkcje analizy
Funkcje analizy pozwalają szybko i niezawodnie lokalizować obszary robocze i bardzo złożone geometrie. Umożliwia to natychmiastową ocenę jakości istniejącego komponentu i szybkie rozpoznanie problemów.
Podsumowanie
Systemy CAD/CAM są obecnie kluczowym narzędziem w działaniach konstruktorskich. Umożliwiają konstruowanie zaawansowanych modeli cyfrowych z wykorzystaniem wielu różnych metod. Do najpopularniejszych rozwiązań należą modelowanie bryłowe i powierzchniowe. Jednak ostateczny model cyfrowy wymaga często integracji obu podejść podczas programowania obróbki za pomocą oprogramowania CAM.
Intuicyjny i nowoczesny program CAM i system CAD sprawiają, że tworzenie powierzchni jest mniej problematyczne. Rewolucyjny system to ponadto gwarancja bezpieczeństwa dla technologów. Wszystko dlatego, że elementy projektowane za sprawą CAD spełniają wszystkie niezbędne standardy i cechują się wysoką jakością.
Zobacz również


System wspomagania procesów konstruowania i wytwarzania
Systemy CAD/CAM znajdują zastosowanie już nie tylko w samych procesach produkcyjnych. Współczesne urządzenia sterowane numerycznie to już nie tylko frezarki, ale także sterowane numerycznie prasy, różnego typu wycinarki (wodne, laserowe), skanery laserowe, czy drukarki 3D.


Narzędzia wspomagające proces przygotowania produkcji maszyn rolniczych
Współczesny rynek produkcji wymusza wykorzystanie nowoczesnych narzędzi wspomagania procesów projektowania, modelowania i przygotowania produkcji. Wynika to z potrzeby optymalizacji czasu i kosztów wytwarzania na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od zlecenia zamówienia, aż po jego realizację.