Zamiast polegać na wielu rozproszonych podmenu (jak ma to miejsce w konwencjonalnych systemach projektowania), hyperCAD® wykorzystuje centralne, przyjazne dla użytkownika okna dialogowe z dużymi ikonami. Inteligentne mechanizmy selekcji i innowacyjne, dowolnie definiowane funkcje filtrów znacznie ułatwiają stosowanie elementów geometrycznych do późniejszego programowania. Zmiany w importowanych geometriach można wprowadzać natychmiast i nie wymagają one niewygodnych pomocy projektowych.

Na czym polega modelowanie powierzchniowe?

Każdy programista CAM zna standardowe zadania CAD dotyczące wybierania, dodawania, usuwania, modyfikowania, wyświetlania i ukrywania ścian, krzywych i punktów. Użytkownicy oczekują najwyższej jakości wyników od utworzonych przez siebie powierzchni linijek, wypełnień i odsunięć. hyperCAD®-S oferuje to wszystko i wiele więcej.

Systemy CAD/CAM a modelowanie powierzchniowe

Programowanie CAM (Computer Aided Manufacturing) to kluczowy proces w toku produkcji elementów. Oczywiście przed rozpoczęciem tego etapu zespół projektowy tworzy szczegółowy model cyfrowy komponentu w systemie CAD. Właśnie za sprawą nowoczesnego oprogramowania możliwe jest bezproblemowe i efektywne modelowanie, również w wariancie powierzchniowym. Jakie możliwości stwarza ta metoda projektowania?

Modelowanie powierzchniowe w praktyce

Łatwo jest tworzyć często wymagane konstrukcje, przedłużenia, obróbki i ograniczniki w uporządkowany sposób. Dotyczy to również krzywych granicznych i prowadzących, a także innych pomocy konstrukcyjnych, płaszczyzn i układów osi. Otwory w powierzchniach płaskich i pochyłych można łatwo zamknąć za pomocą hyperCAD®-S.

Obracanie profilu – konstruowanie powierzchni obrotowych

Obracanie profilu pozwala na skonstruowanie obrotowej powierzchni. Sposób przeprowadzenia tego procesu będzie różnił się w zależności od wybranego oprogramowania. Nowoczesne programy CAD umożliwiają automatyczną identyfikację osi, wedle której obracany jest profil. Oczywiście projektant może również dokonać w tym zakresie własnych modyfikacji. Nie należy zapominać także o innym ważnym parametrze, jakim są granice obrotu.

Wyciąganie otwartego profilu

Wyciąganie profilu to kolejny popularny wariant modelowania powierzchniowego. W tym przypadku projektant rozpoczyna od utworzenia profilu. Na kolejnym etapie wyciąga przygotowany profil względem dowolnego punktu odniesienia. Istotnym elementem w tym procesie jest krzywa, względem której odbywa się zazwyczaj wyciąganie profilu. W innowacyjnych systemach CAD projektowanie tą metodą jest bardzo intuicyjne – wystarczy prawidłowo określić wszystkie niezbędne parametry, między innymi kierunek i rozmiar wyciągnięcia profilu.

Modelowanie powierzchniowe – praktyczne funkcje analizy

Funkcje analizy pozwalają szybko i niezawodnie lokalizować obszary robocze i bardzo złożone geometrie. Umożliwia to natychmiastową ocenę jakości istniejącego komponentu i szybkie rozpoznanie problemów.

Podsumowanie

Systemy CAD/CAM są obecnie kluczowym narzędziem w działaniach konstruktorskich. Umożliwiają konstruowanie zaawansowanych modeli cyfrowych z wykorzystaniem wielu różnych metod. Do najpopularniejszych rozwiązań należą modelowanie bryłowe i powierzchniowe. Jednak ostateczny model cyfrowy wymaga często integracji obu podejść podczas programowania obróbki za pomocą oprogramowania CAM.

Intuicyjny i nowoczesny program CAM i system CAD sprawiają, że tworzenie powierzchni jest mniej problematyczne. Rewolucyjny system to ponadto gwarancja bezpieczeństwa dla technologów. Wszystko dlatego, że elementy projektowane za sprawą CAD spełniają wszystkie niezbędne standardy i cechują się wysoką jakością.

Zobacz również

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku
kalendarz

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku

Oprogramowanie CAM i CAD hyperMILL to rozwiązanie dla programistów CNC poszukujących profesjonalnego oprogramowania do obróbki 2D, 3D i 5-osiowej.

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?
kalendarz

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?

Coraz większą rolę w procesach wytwarzania odgrywają urządzenia do obróbki 5-osiowej. Na czym polega obróbka 5-osiowa i czym należy się kierować przy wyborze obrabiarki 5-osiowej?

Kształcenie umiejętności CAD/CAM – dlaczego warto inwestować w kursy?
kalendarz

Kształcenie umiejętności CAD/CAM – dlaczego warto inwestować w kursy?

Na jakie korzyści mogą liczyć właściwie przeszkoleni pracownicy i firmy, które ich zatrudniają? Dowiedz się także, jak wyglądają kursy CAD/CAM organizowane przez naszą firmę CAM Technology!