Dynamiczny postęp zauważalny w każdej gałęzi przemysłu stawia przedstawicielom branży produkcyjnej coraz to wyższe wymagania w zakresie zwiększenia wydajności procesów przy zachowaniu optymalnej jakości i kosztów realizacji produkcji. To z kolei wymaga wdrożenia innowacji, spośród których wsparcie procesów komputeryzacji, a w szczególności systemów CAD/CAM wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jakie jest zastosowanie CAD/CAM w przygotowaniu produkcji?

Synergia systemów CAD/CAM w optymalizacji przygotowania produkcji

Systemy wspomagania pracy produkcyjnej na etapie planowania i optymalizowania już od kilku lat umożliwiły wzrost efektywności produkcji przy jednoczesnym utrzymaniu, a w wielu przypadków nawet zwiększeniu jakości produktu końcowego. By jednak w pełni zrozumieć powód tej technologicznej rewolucji, przyjrzyjmy się charakterystyce systemów CAD/CAM.

Oprogramowanie CAD (Computer Aided Design) w dużej mierze służy projektowaniu technicznemu konkretnych rozwiązań, które w przyszłości mają być wyprodukowane w formie fizycznej. Oprogramowanie CAD sprawdza się szczególnie na samym początku projektu, w fazie planowania inżynierskiego, gdzie specjalista ma za zadanie w niezwykle szczegółowy sposób stworzyć dokumentację konstrukcyjną czy dokumentację technologiczną, a także zmodyfikować ją w ramach zmian wymagań klienta finalnego. System CAD to także oprogramowanie, które świetnie sprawdzają się w obszarze tworzenia wirtualnych i cyfrowych prototypów. 

Jak zatem w proces produkcyjny wpasowuje się system CAM? Oprogramowanie to (Computer Aided Manufacturing) pozwala nam na sterowanie procesem bezpośredniego wytwarzania za pośrednictwem systemu informatycznego. System CAM w praktyce więc generuje kod NC, który steruje obrabiarkami, maszynami CNC i robotami. Jak ma się zatem system CAM do CAD? Dlaczego wiele mówi się o tym, że te dwa systemy współdziałają ze sobą w synergii? System CAM umożliwia przełożenie projektu stworzonego z pomocą systemu CAD na maszyny, które następnie są w stanie w precyzyjny sposób odwzorować zamierzenia inżynierów. Jakie są flagowe przykłady zastosowania takich systemów w fazie planowania i przygotowania produkcji?

Opracowanie konstrukcji formy z wykorzystaniem CAD/CAM

Jednym z najistotniejszych etapów, w którym systemy CAD/CAM mają swoje zastosowanie to opracowanie założeń konstrukcyjnych w obszarze zdefiniowania wymagań technicznych i eksploatacyjnych. Jest to jeden z najistotniejszych procesów, który w dużej mierze wpływa na jakość realizowanego produktu, jego funkcjonalność, a także wytrzymałość. W tym procesie uwzględnia się też potencjalną możliwość rozbiórki danego elementu, a także wykorzystania go w innych procesach. 

W zdecydowanej większości projektów związanych z przygotowaniem produkcji przygotowanie dokumentacji technicznej stanowi tylko jeden punkt prac. Przygotowanie projektu 3D i rysunku konstrukcyjnego jest równie istotnym zadaniem, które może być wykonane z pomocą systemu CAD. Bez względu na to, czy projekt rozpoczyna się od zera, czy mamy już pewną bazę, którą należy zmodyfikować, system CAD znajdzie swoje zastosowanie w procesie planowania konkretnego produktu czy projektu.                               

Opracowanie technologii wykonania z wykorzystaniem CAD/CAM

W przeszłości proces przygotowania produkcji niewspierany żadnym systemem informatycznym stanowił ogromne wyzwanie dla zespołów projektowych. Modelowanie wymagań konstrukcyjnych i inżynieryjnych bardzo często nie miało żadnego pokrycia w fizycznych możliwościach infrastruktury produkcyjnej, co wpływało na podwyższenie kosztów całego procesu lub przedłużenie czasu niezbędnego do wykonania tej pracy. 

Dlatego też systemy klasy CAD/CAM znajdują zastosowanie w procesie szczegółowego ustalania kolejności wykonywanych operacji tak, by bezpośredni proces produkcyjny przebiegał możliwie jak najbardziej efektywnie. 

I to właśnie płynny nieoczywisty ciąg procesu, łączący w sobie opracowanie modelu i ułożenie kolejności realizacji produkcji pokazuje, jak istotna w procesie planowania produkcji jest synergia dwóch systemów. Podczas gdy modelowanie i projektowanie rozwiązania jest w gestii systemu CAD, programowanie pracy maszyn zajmuje się już system CAM. Każdy pojedynczy etap obróbki jest weryfikowany w specjalnym symulatorze, po czym kod jest generowany i kompilowany w sposób czytelny dla konkretnej maszyny CNC.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAD dla przemysłu

hyperCAD-S to profesjonalne oprogramowanie CAD stworzone z myślą o CAM

Systemy CAD/CAM jako integralny element planowania produkcji 

Oprogramowanie klasy CAD/CAM to odpowiedź na trend komputeryzacji coraz większego obszaru przemysłu, nie tylko na etapie faktycznej produkcji, ale też modelowania i planowania. Nowoczesna infrastruktura IT wspomagająca proces planowania produkcji pozwoli na zwiększenie jakości realizowanych zadań przy założeniu zwiększenia efektywności procesu oraz zmniejszenia czy utrzymania kosztów na tym samym poziomie.

CAD/CAM to nie tylko zalety dla całej branży i klienta finalnego. To także komfortowe rozwiązanie dla samych inżynierów, którzy przy założeniu poznania pełnej funkcjonalności systemu są w stanie zwiększyć swoją wydajność i pracować w komfortowych warunkach, umożliwiających wyciągnięcie pełni potencjału swoich kompetencji. 

Zobacz również

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku
kalendarz

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku

Oprogramowanie CAM i CAD hyperMILL to rozwiązanie dla programistów CNC poszukujących profesjonalnego oprogramowania do obróbki 2D, 3D i 5-osiowej.

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?
kalendarz

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?

Coraz większą rolę w procesach wytwarzania odgrywają urządzenia do obróbki 5-osiowej. Na czym polega obróbka 5-osiowa i czym należy się kierować przy wyborze obrabiarki 5-osiowej?

Kształcenie umiejętności CAD/CAM – dlaczego warto inwestować w kursy?
kalendarz

Kształcenie umiejętności CAD/CAM – dlaczego warto inwestować w kursy?

Na jakie korzyści mogą liczyć właściwie przeszkoleni pracownicy i firmy, które ich zatrudniają? Dowiedz się także, jak wyglądają kursy CAD/CAM organizowane przez naszą firmę CAM Technology!