Praca inżyniera w dzisiejszych czasach niczym nie przypomina tego, z czym zaznajomieni byliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie specjaliści w dużej mierze bazują na nowoczesnych systemach, które w praktyce odpowiadają za poprawną realizację procesów biznesowych. To nie tylko bazy danych. To także zaawansowane systemy CAD/CAM.

Systemy CAD/CAM

Spośród wielu systemów i innowacyjnych technologii zapewniających inżynierom optymalizację ich codziennej pracy, to właśnie systemy klasy CAD/CAM uznawane są za największy technologiczny krok w przód. Technologia znana już od lat niejako rozwijała się symultanicznie wraz z rozwojem obszarów takich jak układy sterowania, konstrukcja narzędzi czy poziom zaawansowania obrabiarek. 

Coraz większe wymagania klienta końcowego w zakresie jakości realizacji projektu przy jednoczesnym utrzymaniu relatywnie niskich kosztów i szybkości dostarczenia gotowego rozwiązania wymusiły konieczność skorzystania z rozwiązania automatycznego, które wesprze projektantów na każdym etapie ich pracy. Za pomocą systemu CAD/CAM inżynier może zebrać wszystkie dane, odpowiednio przemodelować projekt, a przy okazji stworzyć niezbędną dokumentację techniczną, oraz wygenerować kod NC, który następnie jest przekazywany na obrabiarkę CNC. Nowoczesne systemy CAD/CAM dostarczają tego, co w branży automotive, aerospace, energetyce, czy przemyśle maszynowym jest najważniejsze – wysoka jakość, niezawodność nowoczesnych rozwiązań, a także szybkość realizacji przy zachowaniu optymalnej powtarzalności produktu.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAM dla Przemysłu 4.0

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAM

W czym systemy CAD/CAM wspierają pracę inżyniera?

W przeszłości praca inżyniera wdrażającego nowy element konstrukcyjny lub produkt do produkcji była niemałym wyzwaniem. Zorganizowanie całej infrastruktury, modelowanie, tworzenie dokumentacji technicznej, nakładanie potencjalnych poprawek i analiza związana z optymalizacją wykorzystanie konkretnych surowców – to wszystko odbywało się w różnych, niezależnych i niepowiązanych ze sobą systemach czy oprogramowaniach. 

W związku z tym praca wydłużała się i generowała czas, którego i tak zawsze było mało ze względu na coraz większą liczbę projektów. Nowoczesne systemy CAD/CAM automatyzują szereg żmudnych czynności i zapewniają pełną kompatybilność projektu czy modelu z fizyczną możliwością wykonania danej konstrukcji przez maszyny CNC. To właśnie zasługa systemu CAM jest, że inżynier nie musi poświęcać kolejnych godzin na odpowiednie przygotowanie instrukcji czytelnych dla operatora maszyny. Za pomocą odpowiednio skonfigurowanego postprocesora i odpowiednio wybranego systemu CAM będzie to znacznie bardziej zautomatyzowane. 

Zastosowanie systemów CAD/CAM 

Systemy CAD i CAM oferowane przez CAM Technology w praktyce rewolucjonizują szereg branż związanych z ogólnie pojętym przemysłem. Dlaczego? Ze względu na duże zastosowanie tego typu oprogramowania. Przede wszystkim zespół tych systemów zapewnia ogromne wsparcie w procesie produkcyjnym. 

Już na etapie projektowania konkretnego detalu system umożliwi tworzenie szkiców, koncepcji, konstrukcji i wykonywania zaawansowanych obliczeń, biorących pod uwagę setki zmiennych. Sam system CAD może zostać wykorzystany także w celu projektowania całych projektów. Na samym końcu systemy CAD/CAM odgrywają czynną rolę w procesie obróbki, a także w zautomatyzowany sposób wspierają proces kontroli jakości wykonanego detalu. 

Integracja systemu CAM z systemem CAD – najważniejsze zalety

Prawdziwy potencjał innowacji ujawniany jest dopiero w momencie, gdy system CAD zostanie zintegrowany z systemem CAM, tworząc wydajny ekosystem wspierający szereg działań produkcyjnych. Dzięki takiemu połączeniu wszyscy – zarówno projektanci, konstruktorzy, programiści CNC i wiele innych osób zaangażowanych w procesy mogą wykonywać swoją pracę szybciej, wydajniej i co istotne, wygodniej. 

Wdrożenie takiej innowacji w firmie stanowi inwestycje, która zwróci się w niezwykle krótkim czasie.

Zobacz również

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych
kalendarz

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych

Pogoń za konkurencją i konieczność szybkiego zaspokajania potrzeb rynku oraz optymalizacja kosztów wytwarzania wymuszają nowoczesne podejście do produkcji w każdej firmie.

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych
kalendarz

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych

Dzięki oprogramowaniu CAD CAM można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy