Projektowanie układów biegowych to proces, który musi zostać wykonany z niezwykłą starannością, aby maszyna mogła pracować zgodnie z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa. Jak wiadomo, wiąże się to nie tylko z inwestycją zasobów czasowych, ale również finansowych. Naprzeciw trudnościom występującym na etapach konstrukcji i produkcji wychodzą nowoczesne systemy CAD/CAM. Dzięki nim czas projektowania oraz koszty ulegają minimalizacji, a sam model charakteryzuje się wysokim poziomem precyzji.

Programowanie CAM a projektowanie układów biegowych

Standardowe procedury projektowania układów biegowych są czasochłonne i wiążą się z ryzykiem niepowodzenia na etapie produkowania tak przygotowanej konstrukcji. Dlatego obecnie wykorzystuje się nowoczesne metody tworzenia zaawansowanych projektów przy wykorzystaniu systemów CAD.

Program CAM to wsparcie na kolejnym etapie realizacji. Mowa tutaj o przygotowaniu produkcji różnych elementów układu biegowego. Przy czym odbywa się to w taki sposób, aby obróbka przyniosła oczekiwane efekty – bez ryzyka nadmiernych kosztów i opóźnień w procesach produkcyjnych.

Nowoczesne systemy CAD/CAM w przemyśle maszynowym

Projektowanie układów biegowych na potrzeby branży transportowej to nie jedyne zastosowanie nowoczesnych systemów CAD i CAM. Konstruowanie i przygotowanie produkcji jest wspierane komputerowo w różnych obszarach przemysłu maszynowego.

Programy CAD i CAM to niezastąpione narzędzia przy produkcji komponentów i układów maszyn, charakterystycznych dla wielu różnych gałęzi przemysłu. Mowa tutaj między innymi o branżach:

  • automotive,
  • aerospace,
  • górniczo-hutniczej,
  • formierstwo.

W każdym z tych obszarów firmy muszą dbać o zachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa pracy maszyny. Dzięki szczegółowym projektom 2D/3D oraz dokładnej obróbce uzyskane komponenty, a w efekcie również całe systemy, gwarantują bezawaryjne funkcjonowanie maszyny.

CAD i CAM, czyli kompleksowy projekt układu biegowego

Projektowanie układów biegowych to proces skomplikowany i wieloetapowy. Począwszy od precyzyjnych projektów 2D/3D, poprzez weryfikację pracy układu, a skończywszy na wygenerowaniu ścieżek narzędziowych – systemy CAD i CAM towarzyszą kolejnym stadiom rozwoju projektowego, znacznie przyśpieszając realizację.

Precyzyjne projekty 2D i 3D

Początek każdego projektu układu biegowego wiąże się z koniecznością sprawdzenia zasadności założeń konstrukcyjnych. Odbywa się to w toku różnego rodzaju analiz, między innymi kinematycznych.

Jak wiadomo, odpowiednie właściwości wszystkich komponentów układów biegowych oraz relacje, jakie między nimi zachodzą to podstawa sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania całego zespołu. System CAD pozwala stworzyć zaawansowany dwuwymiarowy projekt układu biegowego, co nie tylko usprawnia pracę konstruktora, ale również przekłada się na wysoką jakość produkowanych elementów.

Integracje CAD dla oprogramowania hyperMILL CAM

Integracje CAD dla oprogramowania hyperMILL CAM

Sprawdź jakie korzyści daje integracja CAD

Weryfikacja funkcjonalności układu

Systemy CAD pozwalają również na weryfikację funkcjonalności układu biegowego. W oparciu o wybrane dane, możliwa jest zaawansowana analiza numeryczna poszczególnych komponentów zespołu.

Następnie można wygenerować cyfrowe modele obliczeniowe różnych komponentów. W ten sposób powstaje precyzyjny projekt układu biegowego, gotowy do testowania pod kątem funkcjonalności.

Program CAM – od ścieżek narzędziowych do produkcji

Skonstruowany za pośrednictwem systemu CAD projekt układu biegowego prowadzi do ostatniego stadium procesu, jakim jest przygotowanie ścieżek narzędziowych. Umożliwiają to nowoczesne systemy CAM. Mowa tutaj o sprawdzeniu, a następnie zainicjowaniu precyzyjnej obróbki poszczególnych elementów.

Na podstawie wcześniejszego projektu 2D/3D oraz wybranych ścieżek narzędziowych, maszyna CNC może sprawnie i bezpiecznie stworzyć wymagane komponenty. Dzięki temu układ biegowy jest zgodny z obowiązującymi standardami i w pełni funkcjonalny.

Podsumowanie

Dzięki innowacyjnym możliwościom systemów CAD/CAM konstruktorzy i programiści mogą stworzyć precyzyjny dwuwymiarowy projekt układu lub model 3D, a następnie przeprowadzić wszystkie niezbędne symulacje. Przygotowany w ten sposób projekt układu biegowego jest bazą dla maszyny dokonującej obróbki. W efekcie powstają wysokiej jakości komponenty, a firmy działające w różnych gałęziach przemysłu oszczędzają zasoby czasowe i redukują nadmierne koszty.

Zobacz również

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD
kalendarz

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD

Gwałtowny rozwój technik komputerowych ma wpływ na wiele dziedzin gospodarki, jednak najistotniejszą rolę odgrywa w procesach produkcyjnych i technologicznych, w tym na branżę inżynierską.

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych
kalendarz

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych

Pogoń za konkurencją i konieczność szybkiego zaspokajania potrzeb rynku oraz optymalizacja kosztów wytwarzania wymuszają nowoczesne podejście do produkcji w każdej firmie.

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.