Choć systemy CAD/CAM w głównej mierze kojarzą nam się z precyzyjnym programowaniem maszyn CNC w celu maksymalizacji efektywności realizowania podstawowych procesów produkcyjnych w firmie, to jednak postęp technologiczny i rozwój systemów informatycznych zapewnia nam znacznie większy potencjał wykorzystania takiego oprogramowania – między innymi do projektowania tak istotnych pod kątem spójności całego procesu przenośników transportowych.

Rola nowoczesnych systemów w branży przemysłowej

Transport to jeden z najistotniejszych sektorów gospodarki odpowiadający ze efektywne przewożenie materiałów, towarów i innych zasobów z punktu A do punktu B. I choć właśnie w ten sposób najczęściej wyobrażamy sobie transport, to pojęcie to jest znacznie szersze. Wystarczy spojrzeć na przemysł i jego dynamiczny rozwój, który w żadnym wypadku nie mógłby zyskać takiego potencjału, gdyby nie transport – zapewniający spójne i szybkie połączenie pomiędzy różnymi maszynami czy urządzeniami składającymi się na jedną linię produkcyjną.

Ten obszar przemysłu zyskuje na znaczeniu tam, gdzie istotna jest szybkość realizacji procesu i zwiększenie produktywności przy zachowaniu takich samych kosztów. Dlatego też od kilku lat ten obszar transportu jest skutecznie wspierany przez różne systemy informatyczne spajające cały proces organizacyjny firmy produkcyjnej i zapewniające niespotykaną wcześniej efektywność.

Jednym z najistotniejszych elementów branży transportowej w tym znaczeniu są podajniki transportowe – urządzenia, których celem jest załadunek i rozładunek towarów i materiałów w szybkim czasie. I to właśnie odpowiednia konstrukcja podajnika transportowego, co nieoczywiste dla osób niezaznajomionych ze specyfiką branży, stanowi jeden z krytycznych warunków osiągnięcia optymalnej wydajności całego procesu produkcyjnego.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAD dla przemysłu

hyperCAD-S to profesjonalne oprogramowanie CAD stworzone z myślą o CAM

Przenośniki transportowe – czy systemy CAD mają w nich zastosowanie?

Przenośniki transportowe, bo o nich mowa w kontekście usprawnienia działania całego procesu produkcyjnego muszą zostać odpowiednio zaprojektowane, ze względu nie tylko na ciężar transportowanego materiału i oczekiwanej szybkości działania, ale także ze względu na to, w jakich warunkach przenośnik transportowy będzie działać i na jakie czynniki zewnętrzne będzie narażony.

Systemy CAD pozwalają na stworzenie trójwymiarowego modelu przenośnika, który może być wirtualnie przetestowany i zoptymalizowany przed rozpoczęciem produkcji. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i koszty, a także uniknąć ewentualnych błędów konstrukcyjnych.

W praktyce CAD może być wykorzystany do projektowania różnego rodzaju przenośników, w tym taśmowych, łańcuchowych, ślimakowych, pneumatycznych czy hydraulicznych.

Projektowanie przenośników transportowych z oprogramowaniem CAD

Przenośniki możemy rozróżnić ze względu na sposób działania. Najpopularniejszy wariant to jednak przenośnik taśmowy, w ramach którego taśma wykonana z trwałego i elastycznego materiału przewija się po bębnach zasilanych silnikiem elektrycznym. Teoretycznie łatwa i prosta w zrozumieniu konstrukcja kryje za sobą jednak szereg zmiennych, które w dużej mierze wpływają na efektywność realizacji zadania.

Dlatego też z tego względu systemy CAD okazują się być niezbędnym elementem w procesie projektowania rozwiązania, które cechować będzie się wydajnością, bezpieczeństwem użytkowania i stabilnością przy zachowaniu optymalizacji kosztowej takiej inwestycji. Oprogramowanie hyperCAD-S doceniane jest przez inżynierów i przedstawicieli programistów CAM, głównie ze względu na łatwość nauki i możliwość wykorzystania funkcji automatyzujących pewne elementy, co wpłynie na szybkość pracy projektowej i gotowość projektu do produkcji.

Jak wdrożyć skuteczny system CAD do projektowania przenośników transportowych w swojej firmie?

Wdrożenie systemu CAD w firmie stanowi jeden z najistotniejszych czynników, który w przyszłości determinuje odpowiednie wykorzystanie oprogramowania i satysfakcje z dokonanej inwestycji. Dlatego też decyzja o zakupie stosownego rozwiązania powinna iść w parze z doborem firmy, która specjalizuje się we wdrażaniu systemu w działający już biznes.

To spore wyzwanie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania procesów produkcyjnych obecnych w nowoczesnych firmach z różnych gałęzi przemysłu. Dlatego też CAM Technology z dużym zaangażowaniem podchodzi do stworzenia modelu oraz zapewnienia wszelkich warunków, które pozwolą na prawidłowe wdrożenie systemu i wygenerowanie wartości dodanej już pierwszego dnia pracy z systemem CAD.

Zobacz również

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku
kalendarz

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku

Oprogramowanie CAM i CAD hyperMILL to rozwiązanie dla programistów CNC poszukujących profesjonalnego oprogramowania do obróbki 2D, 3D i 5-osiowej.

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?
kalendarz

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?

Coraz większą rolę w procesach wytwarzania odgrywają urządzenia do obróbki 5-osiowej. Na czym polega obróbka 5-osiowa i czym należy się kierować przy wyborze obrabiarki 5-osiowej?

Kształcenie umiejętności CAD/CAM – dlaczego warto inwestować w kursy?
kalendarz

Kształcenie umiejętności CAD/CAM – dlaczego warto inwestować w kursy?

Na jakie korzyści mogą liczyć właściwie przeszkoleni pracownicy i firmy, które ich zatrudniają? Dowiedz się także, jak wyglądają kursy CAD/CAM organizowane przez naszą firmę CAM Technology!