Choć systemy CAD/CAM w głównej mierze kojarzą nam się z precyzyjnym programowaniem maszyn CNC w celu maksymalizacji efektywności realizowania podstawowych procesów produkcyjnych w firmie, to jednak postęp technologiczny i rozwój systemów informatycznych zapewnia nam znacznie większy potencjał wykorzystania takiego oprogramowania – między innymi do projektowania tak istotnych pod kątem spójności całego procesu przenośników transportowych.

Rola nowoczesnych systemów w branży przemysłowej

Transport to jeden z najistotniejszych sektorów gospodarki odpowiadający ze efektywne przewożenie materiałów, towarów i innych zasobów z punktu A do punktu B. I choć właśnie w ten sposób najczęściej wyobrażamy sobie transport, to pojęcie to jest znacznie szersze. Wystarczy spojrzeć na przemysł i jego dynamiczny rozwój, który w żadnym wypadku nie mógłby zyskać takiego potencjału, gdyby nie transport – zapewniający spójne i szybkie połączenie pomiędzy różnymi maszynami czy urządzeniami składającymi się na jedną linię produkcyjną.

Ten obszar przemysłu zyskuje na znaczeniu tam, gdzie istotna jest szybkość realizacji procesu i zwiększenie produktywności przy zachowaniu takich samych kosztów. Dlatego też od kilku lat ten obszar transportu jest skutecznie wspierany przez różne systemy informatyczne spajające cały proces organizacyjny firmy produkcyjnej i zapewniające niespotykaną wcześniej efektywność.

Jednym z najistotniejszych elementów branży transportowej w tym znaczeniu są podajniki transportowe – urządzenia, których celem jest załadunek i rozładunek towarów i materiałów w szybkim czasie. I to właśnie odpowiednia konstrukcja podajnika transportowego, co nieoczywiste dla osób niezaznajomionych ze specyfiką branży, stanowi jeden z krytycznych warunków osiągnięcia optymalnej wydajności całego procesu produkcyjnego.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAD dla przemysłu

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAD stworzone z myślą o CAM

Przenośniki transportowe – czy systemy CAD mają w nich zastosowanie?

Przenośniki transportowe, bo o nich mowa w kontekście usprawnienia działania całego procesu produkcyjnego muszą zostać odpowiednio zaprojektowane, ze względu nie tylko na ciężar transportowanego materiału i oczekiwanej szybkości działania, ale także ze względu na to, w jakich warunkach przenośnik transportowy będzie działać i na jakie czynniki zewnętrzne będzie narażony.

Systemy CAD pozwalają na stworzenie trójwymiarowego modelu przenośnika, który może być wirtualnie przetestowany i zoptymalizowany przed rozpoczęciem produkcji. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i koszty, a także uniknąć ewentualnych błędów konstrukcyjnych.

W praktyce CAD może być wykorzystany do projektowania różnego rodzaju przenośników, w tym taśmowych, łańcuchowych, ślimakowych, pneumatycznych czy hydraulicznych.

Projektowanie przenośników transportowych z oprogramowaniem CAD

Przenośniki możemy rozróżnić ze względu na sposób działania. Najpopularniejszy wariant to jednak przenośnik taśmowy, w ramach którego taśma wykonana z trwałego i elastycznego materiału przewija się po bębnach zasilanych silnikiem elektrycznym. Teoretycznie łatwa i prosta w zrozumieniu konstrukcja kryje za sobą jednak szereg zmiennych, które w dużej mierze wpływają na efektywność realizacji zadania.

Dlatego też z tego względu systemy CAD okazują się być niezbędnym elementem w procesie projektowania rozwiązania, które cechować będzie się wydajnością, bezpieczeństwem użytkowania i stabilnością przy zachowaniu optymalizacji kosztowej takiej inwestycji. Oprogramowanie hyperCAD-S doceniane jest przez inżynierów i przedstawicieli programistów CAM, głównie ze względu na łatwość nauki i możliwość wykorzystania funkcji automatyzujących pewne elementy, co wpłynie na szybkość pracy projektowej i gotowość projektu do produkcji.

Jak wdrożyć skuteczny system CAD do projektowania przenośników transportowych w swojej firmie?

Wdrożenie systemu CAD w firmie stanowi jeden z najistotniejszych czynników, który w przyszłości determinuje odpowiednie wykorzystanie oprogramowania i satysfakcje z dokonanej inwestycji. Dlatego też decyzja o zakupie stosownego rozwiązania powinna iść w parze z doborem firmy, która specjalizuje się we wdrażaniu systemu w działający już biznes.

To spore wyzwanie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania procesów produkcyjnych obecnych w nowoczesnych firmach z różnych gałęzi przemysłu. Dlatego też CAM Technology z dużym zaangażowaniem podchodzi do stworzenia modelu oraz zapewnienia wszelkich warunków, które pozwolą na prawidłowe wdrożenie systemu i wygenerowanie wartości dodanej już pierwszego dnia pracy z systemem CAD.

Zobacz również

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD
kalendarz

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD

Gwałtowny rozwój technik komputerowych ma wpływ na wiele dziedzin gospodarki, jednak najistotniejszą rolę odgrywa w procesach produkcyjnych i technologicznych, w tym na branżę inżynierską.

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych
kalendarz

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych

Pogoń za konkurencją i konieczność szybkiego zaspokajania potrzeb rynku oraz optymalizacja kosztów wytwarzania wymuszają nowoczesne podejście do produkcji w każdej firmie.

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.