Programy kosztorysujące stanowią jeden z najistotniejszych elementów infrastruktury firmy zajmującej się przygotowaniem projektu nowego wyrobu lub produktu, który w niedalekiej przyszłości może zostać poddany produkcji na dużą skalę. W jaki sposób systemy klasy CAD mogą wspomóc procesy realizowane przez programy kosztorysujące?

Wyzwania związane z kosztorysowaniem procesów obróbki

Konkurencja na rynku produkcyjnym to w dzisiejszych czasach przede wszystkim walka w obszarze zwiększenia jakości oferowanych produktów, obniżenia ceny oraz przyspieszenia procesu produkcji. Utrzymanie tego trendu i podążanie za konkurencją nie zawsze stanowi najbardziej uzasadnione biznesowo rozwiązanie, jednak jest konieczne, jeśli zależy nam na utrzymaniu się na rynku i uzyskaniu w nim znacznego udziału.

Dlatego też proces kosztorysowania procesów technologicznych zyskuje na znaczeniu, jako obszar, w którym czas dostarczenia konkretnej, gotowej do zaakceptowania oferty jest na wagę złota. Jednak drastyczne skrócenie czasu kosztorysowania z pewnością nie doda mu jakości. Specjaliści odpowiedzialni za proces niejednokrotnie zmuszeni są przyjmować szereg uproszczeń, które wprawdzie pozwolą im zaoszczędzić czas, ale mogą prowadzić do popełnienia znacznych błędów w obliczeniach i rysunkach, które mają przecież ogromny wpływ na finalny efekt cyklu życia produkcji. Taki kosztorys zostanie do klienta przesłany w odpowiednio szybkim czasie, ale czy będzie on wartościowy pod względem merytorycznym? To właśnie dlatego coraz częściej do procesów kosztorysowych implementuje się funkcjonalności systemu klasy CAD, które w realny sposób wspierają każdy element tworzenia kosztorysu, uwzględniając szczególnie tak istotny obszar, jak tworzenie i uwzględnienie w dokumentacji rysunków graficznych.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAD dla przemysłu

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAD stworzone z myślą o CAM

Tworzenie kosztorysu obróbki skrawaniem za pomocą systemów CAD

Jednym z najistotniejszych powodów, dla których systemy CAD z powodzeniem wykorzystywane są w aplikacjach kosztorysujących to uwzględnienie grafiki wektorowej i wszystkich innych plików niezbędnych z punktu dokumentacji technicznej w ofercie, przesyłanej najczęściej w formie elektronicznej.

Nowoczesne systemy CAD i ich integracja z programami kosztorysującymi pozwalają na tworzenie i modyfikowanie, a następnie przesyłanie w określonym standardzie i formacie wszelkich modeli. To znacznie upraszcza i skraca proces kompletowania całej dokumentacji technicznej, utrzymując przy tym całą wierność każdego modelu i symulacji, która w warunkach tradycyjnych (bez użycia CAD) musiałaby zostać przez technologa stosowanie uproszczona, biorąc na siebie ryzyko błędów.

Automatyczne odczytywanie rysunków technicznych przez aplikację kosztorysową z wykorzystaniem edytora CAD może być realizowane poprzez:

  • Automatyczną identyfikację obiektów na rysunku technicznym, co wykluczy potrzebę samodzielnego wskazywania konkretnych obiektów i zapewnia import rysunku do aplikacji z uwzględnieniem wszystkich istotnych z punktu widzenia dokumentacji technicznej parametrów.
  • Odczytywanie właśnie tych obiektów, które zostały wybrane przez użytkownika. Po imporcie tych obiektów specjalista będzie w stanie w precyzyjny sposób odnieść konkretne części kosztorysu do danych, zaimplementowanych obiektów rysunku, które zostaną dołączone do oficjalnego kosztorysu.

Technologia CAD wciąż rozwija się w niezwykle dynamiczny sposób, co pozwala nam wierzyć, że w niedługim czasie na rynku dostępne będą nowe, efektywniejsze, i jeszcze łatwiejsze dla technologów w użyciu narzędzia, które po integracji CAD z programem kosztorysowym zwiększą efektywność i szybkość tworzenia jakościowych kosztorysów.

Dlaczego warto postawić na rozwój firmy w kierunku systemu CAD?

Integracja systemu CAD z programem dedykowanym kosztorysowaniu zapewnia wiele realnych i natychmiast odczuwalnych korzyści. Przede wszystkim technolog zyskuje zupełnie nowe możliwości w obszarze tworzenia zaawansowanych technicznie nakładek kosztorysujących na edytory rysunku CAD. Integracja zapewnia też tworzenie nowych bibliotek elementów powszechnie znormalizowanych, takie jak narzędzia i inne obiekty. Parametry tych obiektów mogą być prezentowane zarówno w formie liczb, jak i w formie graficznej.

W końcu system CAD w procesie kosztorysowania minimalizuje ryzyko popełnienia błędów i w efekcie, tworzenia kosztorysów niskiej jakości, które mogą być podstawą do odrzucenia oferty. Szybkie przesłanie kosztorysu wysokiej jakości to klucz do konkurencyjności na rynku, a systemy CAD dają nam właśnie taką możliwość.

Zobacz również

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych
kalendarz

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych

Pogoń za konkurencją i konieczność szybkiego zaspokajania potrzeb rynku oraz optymalizacja kosztów wytwarzania wymuszają nowoczesne podejście do produkcji w każdej firmie.

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych
kalendarz

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych

Dzięki oprogramowaniu CAD CAM można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy