Spis treści
Programy kosztorysujące stanowią jeden z najistotniejszych elementów infrastruktury firmy zajmującej się przygotowaniem projektu nowego wyrobu lub produktu, który w niedalekiej przyszłości może zostać poddany produkcji na dużą skalę. W jaki sposób systemy klasy CAD mogą wspomóc procesy realizowane przez programy kosztorysujące?
Wyzwania związane z kosztorysowaniem procesów obróbki
Konkurencja na rynku produkcyjnym to w dzisiejszych czasach przede wszystkim walka w obszarze zwiększenia jakości oferowanych produktów, obniżenia ceny oraz przyspieszenia procesu produkcji. Utrzymanie tego trendu i podążanie za konkurencją nie zawsze stanowi najbardziej uzasadnione biznesowo rozwiązanie, jednak jest konieczne, jeśli zależy nam na utrzymaniu się na rynku i uzyskaniu w nim znacznego udziału.
Dlatego też proces kosztorysowania procesów technologicznych zyskuje na znaczeniu, jako obszar, w którym czas dostarczenia konkretnej, gotowej do zaakceptowania oferty jest na wagę złota. Jednak drastyczne skrócenie czasu kosztorysowania z pewnością nie doda mu jakości. Specjaliści odpowiedzialni za proces niejednokrotnie zmuszeni są przyjmować szereg uproszczeń, które wprawdzie pozwolą im zaoszczędzić czas, ale mogą prowadzić do popełnienia znacznych błędów w obliczeniach i rysunkach, które mają przecież ogromny wpływ na finalny efekt cyklu życia produkcji. Taki kosztorys zostanie do klienta przesłany w odpowiednio szybkim czasie, ale czy będzie on wartościowy pod względem merytorycznym? To właśnie dlatego coraz częściej do procesów kosztorysowych implementuje się funkcjonalności systemu klasy CAD, które w realny sposób wspierają każdy element tworzenia kosztorysu, uwzględniając szczególnie tak istotny obszar, jak tworzenie i uwzględnienie w dokumentacji rysunków graficznych.

Sprawdź oprogramowanie CAD dla przemysłu
hyperCAD-S to profesjonalne oprogramowanie CAD stworzone z myślą o CAM
Tworzenie kosztorysu obróbki skrawaniem za pomocą systemów CAD
Jednym z najistotniejszych powodów, dla których systemy CAD z powodzeniem wykorzystywane są w aplikacjach kosztorysujących to uwzględnienie grafiki wektorowej i wszystkich innych plików niezbędnych z punktu dokumentacji technicznej w ofercie, przesyłanej najczęściej w formie elektronicznej.
Nowoczesne systemy CAD i ich integracja z programami kosztorysującymi pozwalają na tworzenie i modyfikowanie, a następnie przesyłanie w określonym standardzie i formacie wszelkich modeli. To znacznie upraszcza i skraca proces kompletowania całej dokumentacji technicznej, utrzymując przy tym całą wierność każdego modelu i symulacji, która w warunkach tradycyjnych (bez użycia CAD) musiałaby zostać przez technologa stosowanie uproszczona, biorąc na siebie ryzyko błędów.
Automatyczne odczytywanie rysunków technicznych przez aplikację kosztorysową z wykorzystaniem edytora CAD może być realizowane poprzez:
- Automatyczną identyfikację obiektów na rysunku technicznym, co wykluczy potrzebę samodzielnego wskazywania konkretnych obiektów i zapewnia import rysunku do aplikacji z uwzględnieniem wszystkich istotnych z punktu widzenia dokumentacji technicznej parametrów.
- Odczytywanie właśnie tych obiektów, które zostały wybrane przez użytkownika. Po imporcie tych obiektów specjalista będzie w stanie w precyzyjny sposób odnieść konkretne części kosztorysu do danych, zaimplementowanych obiektów rysunku, które zostaną dołączone do oficjalnego kosztorysu.
Technologia CAD wciąż rozwija się w niezwykle dynamiczny sposób, co pozwala nam wierzyć, że w niedługim czasie na rynku dostępne będą nowe, efektywniejsze, i jeszcze łatwiejsze dla technologów w użyciu narzędzia, które po integracji CAD z programem kosztorysowym zwiększą efektywność i szybkość tworzenia jakościowych kosztorysów.
Dlaczego warto postawić na rozwój firmy w kierunku systemu CAD?
Integracja systemu CAD z programem dedykowanym kosztorysowaniu zapewnia wiele realnych i natychmiast odczuwalnych korzyści. Przede wszystkim technolog zyskuje zupełnie nowe możliwości w obszarze tworzenia zaawansowanych technicznie nakładek kosztorysujących na edytory rysunku CAD. Integracja zapewnia też tworzenie nowych bibliotek elementów powszechnie znormalizowanych, takie jak narzędzia i inne obiekty. Parametry tych obiektów mogą być prezentowane zarówno w formie liczb, jak i w formie graficznej.
W końcu system CAD w procesie kosztorysowania minimalizuje ryzyko popełnienia błędów i w efekcie, tworzenia kosztorysów niskiej jakości, które mogą być podstawą do odrzucenia oferty. Szybkie przesłanie kosztorysu wysokiej jakości to klucz do konkurencyjności na rynku, a systemy CAD dają nam właśnie taką możliwość.
Zobacz również


System wspomagania procesów konstruowania i wytwarzania
Systemy CAD/CAM znajdują zastosowanie już nie tylko w samych procesach produkcyjnych. Współczesne urządzenia sterowane numerycznie to już nie tylko frezarki, ale także sterowane numerycznie prasy, różnego typu wycinarki (wodne, laserowe), skanery laserowe, czy drukarki 3D.


Narzędzia wspomagające proces przygotowania produkcji maszyn rolniczych
Współczesny rynek produkcji wymusza wykorzystanie nowoczesnych narzędzi wspomagania procesów projektowania, modelowania i przygotowania produkcji. Wynika to z potrzeby optymalizacji czasu i kosztów wytwarzania na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od zlecenia zamówienia, aż po jego realizację.