W dobie szerokiego wykorzystania systemów CAD/CAM do komputerowego projektowania 2D/3D oraz wspomagania procesu wytwarzania wzrasta zapotrzebowanie na unikatowe, innowacyjne rozwiązania. Ich celem jest umożliwienie implementacji rozmaitych funkcji diagnostyczno-sterujących zapewniających poprawę jakości sterowania i precyzji wykonania w układach automatyki, w tym stojących najwyżej w tej hierarchii, sterowanych numerycznie obrabiarek CNC.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź zastosowanie oprogramowania CAD/CAM od hyperMILL

Profesjonalne oprogramowanie CAD/CAM stworzone z myślą o Przemyśle 4.0

Jak funkcjonuje obrabiarka CNC?

Obrabiarka CNC (Computer Numerical Control) to rodzaj maszyny, która umożliwia wykonywanie precyzyjnych operacji obróbczych na różnego rodzaju materiałach, takich jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Dzięki zastosowaniu sterowania numerycznego obrabiarka CNC może pracować z dużą dokładnością i powtarzalnością, co jest szczególnie istotne przy produkcji dużych ilości identycznych elementów.

Podstawowym elementem obrabiarki CNC jest tzw. wrzeciono, które obraca się wokół osi i pozwala na frezowanie, wiercenie, gwintowanie i inne operacje obróbcze. W celu wykonywania konkretnych operacji wrzeciono jest wyposażone w różnego rodzaju narzędzia, takie jak frezy, wiertła czy narzynki. Sterowanie obrabiarką CNC odbywa się za pomocą specjalnego oprogramowania, które umożliwia programowanie trajektorii narzędzia oraz definiowanie innych parametrów obróbki, takich jak prędkość i głębokość cięcia. Programowanie odbywa się zwykle przy użyciu języków programowania specjalnie dostosowanych do obrabiarek CNC, takich jak G-code lub za pomocą systemów CAM.

Po przeprogramowaniu maszyny zgodnie z wytycznymi zawartymi w programie obrabiarka CNC wykonuje operacje obróbcze automatycznie, bez potrzeby ingerencji operatora. W trakcie pracy obrabiarka może dokonywać pomiarów i korekcji, w celu zapewnienia odpowiedniej precyzji i jakości wykonywanych elementów. Obrabiarki CNC znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak przemysł lotniczy, motoryzacyjny, metalowy czy szklarski. Ich zaletą jest szybkość, powtarzalność i dokładność wykonywanych operacji, co pozwala na zwiększenie efektywności produkcji i obniżenie kosztów.

Koncepcja inteligentnej obrabiarki CNC

Koncepcja inteligentnej obrabiarki CNC opiera się na ciągłym nadzorze parametrów pracy obrabiarki i odpowiednim reagowaniu na występujące zdarzenia i poziomy sygnałów pochodzących z modułów diagnostycznych polegającym na wprowadzaniu, w czasie rzeczywistym, odpowiednich korekt sygnałów sterujących obrabiarką. Głównym celem stawianym przed inteligentną obrabiarką CNC jest istotne zwiększenie zarówno wydajności systemu, jak też jakości obróbki.

Do stworzenia inteligentnej obrabiarki CNC niezbędne są następujące elementy:

  • aktywna kontrola prędkości obrotowej wrzeciona,
  • aktywna eliminacja drgań,
  • aktywna kontrola układu zamocowania obrabianego elementu,
  • aktywna kontrola i pełna diagnostyka narzędzia,
  • aktywne sterowanie ruchem z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów,
  • zastosowanie interfejsów dla modułów diagnostycznych do monitorowania drgań, temperatury, sił skrawania, itp. i umożliwiających rozbudowę bazy danych pomiarowych.

Dzięki temu ewentualne niedokładności wynikające z wad konstrukcyjnych obrabiarki i zmieniające się w procesie obróbki wartości sygnałów pochodzących z modułów diagnostycznych będą mogły zostać uwzględnione w algorytmach sterowania ruchem poszczególnych osi i narzędzi w trakcie procesu obróbki.

Inteligentna obrabiarka CNC może również wykorzystywać technologie internetu rzeczy (IoT) i chmury obliczeniowej, co pozwala na zdalny monitoring i kontrolę procesu obróbki, a także gromadzenie i analizowanie danych dotyczących wydajności i jakości produkcji. Koncepcja inteligentnej obrabiarki CNC ma na celu zwiększenie efektywności produkcji, poprawę jakości wykonywanych elementów oraz obniżenie kosztów produkcji poprzez automatyzację i optymalizację procesu obróbki.

Zobacz również

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD
kalendarz

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD

Gwałtowny rozwój technik komputerowych ma wpływ na wiele dziedzin gospodarki, jednak najistotniejszą rolę odgrywa w procesach produkcyjnych i technologicznych, w tym na branżę inżynierską.

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych
kalendarz

Wykorzystanie technologii CNC z wsparciem oprogramowania CAM CAD do produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych

Pogoń za konkurencją i konieczność szybkiego zaspokajania potrzeb rynku oraz optymalizacja kosztów wytwarzania wymuszają nowoczesne podejście do produkcji w każdej firmie.

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.