Oprogramowanie CAD CAM jest obecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach – od przemysłu po medycynę, w tym także stomatologię. Z użyciem takich rozwiązań można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy, co ostatecznie przekłada się na oszczędność czasu i minimalizację pomyłek np. podczas tworzenia protez czy implantów.
Do czego służą systemy CAD i jakie korzyści zapewniają w stomatologii?
Program CAD może oferować szereg różnych funkcji zależnych od jego docelowego zastosowania, jednak podstawą zawsze jest funkcjonalność związana z projektowaniem elementów trójwymiarowych. Sam skrót „CAD” rozwija się jako „Computer-Aided Design”, co oznacza „projektowanie wspomagane komputerowo”. Oprócz tego można spotkać się także z programami CAM, czyli „Computer-Aided Manufacturing” – „produkcja wspomagana komputerowo”.
W programach tego typu komponenty są definiowane wraz z bardzo dokładnymi informacjami na temat ich wymiarów, a także wykorzystywanych materiałów. To przekłada się na spore możliwości w zakresie analizy jeszcze przed właściwym wytworzeniem, które z kolei może odbywać się m.in. z wykorzystaniem drukarek 3D. Największą zaletą oprogramowania CAD/CAM jest bardzo wysoka precyzja modeli, która idzie w parze z ograniczeniem udziału czynnika ludzkiego w produkcji. Efektem jest możliwość przygotowania niezwykle dokładnie dopasowanych implantów, protez i innych przydatnych komponentów stomatologicznych opracowanych pod kątem indywidualnych preferencji pacjenta.
Oprogramowanie CAD w stomatologii
Podobnie jak w przypadku różnych segmentów przemysłu i produkcji, systemy CAD wywołały niemałą rewolucję w obszarze stomatologii. Aktualnie są one wykorzystywane w wielu specjalistycznych placówkach, zapewniając pacjentom jeszcze lepszy standard obsługi. Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w stomatologii skupia się w głównej mierze na protetyce, pozwalając na znaczne zmniejszenie ryzyka błędów występujących przy korzystaniu z tradycyjnych metod.
Warto także zwrócić uwagę, że oprogramowanie CAD może przetwarzać dane dotyczące modeli z różnych źródeł. Należą do nich m.in. skanery wewnątrzustne, które pozwalają na zbieranie szczegółowych informacji na temat jamy ustnej. Takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści w stosunku do wykorzystywanych wcześniej wycisków – jest to przede wszystkim dokładniejsza metoda, która wiąże się także ze sporą oszczędnością czasu z uwagi na brak potrzeby przesyłania wycisku do pracowni.
W trakcie projektowania specjalistyczne programy CAD pozwalają stomatologom i protetykom uzyskać pełny wgląd w szczegółowe informacje dotyczące warunków zgryzu. To sprawia, że pacjenci mają możliwość uzyskania protez, wkładów czy koron w całości dostosowanych do indywidualnych uwarunkowań. Nie można przy tym pominąć bardzo wygodnego przeprowadzania analiz, dzięki którym można na wczesnym etapie określić, jak dany komponent będzie zachowywać się w jamie ustnej.
CAD/CAM –Nowe możliwości dla protetyki i stomatologii
Oprogramowanie CAD otwiera szereg nowych możliwości w branży stomatologicznej. Najważniejszą korzyścią z implementacji takich rozwiązań jest znaczny wzrost precyzji wykonywanych modeli w porównaniu ze starszymi metodami. Jednocześnie czas przeprowadzenia całego procesu – od projektowania do np. osadzenia korony – jest o wiele krótszy. W wielu przypadkach całość jest zakończona nawet w mniej niż 2 godziny. Ponadto możliwość przeprowadzania szczegółowych analiz oznacza większą trwałość komponentów, co stanowi dodatkową korzyść dla pacjenta.
Wszystko to sprawia, że systemy CAD i podobne rozwiązania cieszą się coraz większym zastosowaniem w tym sektorze. Są one chętnie wykorzystywane również w innych obszarach – przykładowo oprogramowanie CNC, czyli programy do numerycznego sterowania maszynami przemysłowymi, są kluczowym wsparciem dla współczesnych przedsiębiorstw przemysłowych. Aby skutecznie wdrożyć takie rozwiązania, warto postawić na współpracę z firmą dysponującą odpowiednim doświadczeniem na tym polu. Zapraszamy do kontaktu z zespołem ekspertów od CAM Technology.