Oprogramowanie CAD CAM jest obecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach – od przemysłu po medycynę, w tym także stomatologię. Z użyciem takich rozwiązań można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy, co ostatecznie przekłada się na oszczędność czasu i minimalizację pomyłek np. podczas tworzenia protez czy implantów.

Do czego służą systemy CAD i jakie korzyści zapewniają w stomatologii?

Program CAD może oferować szereg różnych funkcji zależnych od jego docelowego zastosowania, jednak podstawą zawsze jest funkcjonalność związana z projektowaniem elementów trójwymiarowych. Sam skrót „CAD” rozwija się jako „Computer-Aided Design”, co oznacza „projektowanie wspomagane komputerowo”. Oprócz tego można spotkać się także z programami CAM, czyli „Computer-Aided Manufacturing” – „produkcja wspomagana komputerowo”.

W programach tego typu komponenty są definiowane wraz z bardzo dokładnymi informacjami na temat ich wymiarów, a także wykorzystywanych materiałów. To przekłada się na spore możliwości w zakresie analizy jeszcze przed właściwym wytworzeniem, które z kolei może odbywać się m.in. z wykorzystaniem drukarek 3D. Największą zaletą oprogramowania CAD/CAM jest bardzo wysoka precyzja modeli, która idzie w parze z ograniczeniem udziału czynnika ludzkiego w produkcji. Efektem jest możliwość przygotowania niezwykle dokładnie dopasowanych implantów, protez i innych przydatnych komponentów stomatologicznych opracowanych pod kątem indywidualnych preferencji pacjenta.

Oprogramowanie CAD w stomatologii

Podobnie jak w przypadku różnych segmentów przemysłu i produkcji, systemy CAD wywołały niemałą rewolucję w obszarze stomatologii. Aktualnie są one wykorzystywane w wielu specjalistycznych placówkach, zapewniając pacjentom jeszcze lepszy standard obsługi. Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w stomatologii skupia się w głównej mierze na protetyce, pozwalając na znaczne zmniejszenie ryzyka błędów występujących przy korzystaniu z tradycyjnych metod.

Warto także zwrócić uwagę, że oprogramowanie CAD może przetwarzać dane dotyczące modeli z różnych źródeł. Należą do nich m.in. skanery wewnątrzustne, które pozwalają na zbieranie szczegółowych informacji na temat jamy ustnej. Takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści w stosunku do wykorzystywanych wcześniej wycisków – jest to przede wszystkim dokładniejsza metoda, która wiąże się także ze sporą oszczędnością czasu z uwagi na brak potrzeby przesyłania wycisku do pracowni.

W trakcie projektowania specjalistyczne programy CAD pozwalają stomatologom i protetykom uzyskać pełny wgląd w szczegółowe informacje dotyczące warunków zgryzu. To sprawia, że pacjenci mają możliwość uzyskania protez, wkładów czy koron w całości dostosowanych do indywidualnych uwarunkowań. Nie można przy tym pominąć bardzo wygodnego przeprowadzania analiz, dzięki którym można na wczesnym etapie określić, jak dany komponent będzie zachowywać się w jamie ustnej.

CAD/CAM –Nowe możliwości dla protetyki i stomatologii

Oprogramowanie CAD otwiera szereg nowych możliwości w branży stomatologicznej. Najważniejszą korzyścią z implementacji takich rozwiązań jest znaczny wzrost precyzji wykonywanych modeli w porównaniu ze starszymi metodami. Jednocześnie czas przeprowadzenia całego procesu – od projektowania do np. osadzenia korony – jest o wiele krótszy. W wielu przypadkach całość jest zakończona nawet w mniej niż 2 godziny. Ponadto możliwość przeprowadzania szczegółowych analiz oznacza większą trwałość komponentów, co stanowi dodatkową korzyść dla pacjenta.

Wszystko to sprawia, że systemy CAD i podobne rozwiązania cieszą się coraz większym zastosowaniem w tym sektorze. Są one chętnie wykorzystywane również w innych obszarach – przykładowo oprogramowanie CNC, czyli programy do numerycznego sterowania maszynami przemysłowymi, są kluczowym wsparciem dla współczesnych przedsiębiorstw przemysłowych. Aby skutecznie wdrożyć takie rozwiązania, warto postawić na współpracę z firmą dysponującą odpowiednim doświadczeniem na tym polu. Zapraszamy do kontaktu z zespołem ekspertów od CAM Technology.

FAQ

Jakie konkretne funkcje oferuje oprogramowanie CAD/CAM firmy CAM Technology dla branży stomatologicznej? +
Oprogramowanie cad cam dla stomatologii zapewnia szereg funkcji, które umożliwiają precyzyjne projektowanie elementów trójwymiarowych, analizę szczegółowych informacji dotyczących warunków zgryzu oraz szybką produkcję protez, implantów i innych komponentów stomatologicznych.
Jakie korzyści daje wykorzystanie oprogramowania cad/cam w stomatologii? +
Program cam i cad dla stomatologii umożliwia znaczne zmniejszenie ryzyka błędów projektowania i produkcji protez czy implantów, dzięki bardzo wysokiej precyzji. To rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu poprzez szybką produkcję komponentów oraz przeprowadzanie szczegółowych analiz.
Czy programy cad cam od CAM Technology są kompatybilne z istniejącym sprzętem stomatologicznym? +
Oferujemy rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości Twojej praktyki. Jeśli masz pytania dotyczące konkretnej kompatybilności z Twoim sprzętem, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem technicznym- https://camtechnology.pl/kontakt/

Zobacz również

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku
kalendarz

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku

Oprogramowanie CAM i CAD hyperMILL to rozwiązanie dla programistów CNC poszukujących profesjonalnego oprogramowania do obróbki 2D, 3D i 5-osiowej.

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?
kalendarz

Czym się kierować wybierając obrabiarkę do obróbki 5 osiowej?

Coraz większą rolę w procesach wytwarzania odgrywają urządzenia do obróbki 5-osiowej. Na czym polega obróbka 5-osiowa i czym należy się kierować przy wyborze obrabiarki 5-osiowej?