Coraz szybszy rozwój technologii i wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych sprawiły, że nasza rzeczywistość uległa w ostatnich latach diametralnym przemianom. Internet Rzeczy (IoT), Przemysł 4.0, sztuczna inteligencja (AI), rozwój telekomunikacji i informatyki (IT) sprawiły, że coraz łatwiej kontrolować i sterować całym łańcuchem wartości od badania potrzeb rynku, przez projektowanie i wytwarzanie końcowego produktu. Większość procesów technologicznych i produkcyjnych jest w większym lub mniejszym stopniu zautomatyzowana. Pogoń za konkurencją i konieczność szybkiego zaspokajania potrzeb rynku oraz optymalizacja kosztów wytwarzania wymuszają nowoczesne podejście do produkcji w każdej firmie.

Specyfika obróbki CNC materiałów budowlanych

Technologia obróbki cyfrowej materiałów budowlanych staje się coraz bardziej powszechna i coraz częściej zastępuje obróbkę tradycyjną. Technologia CNC posiada wiele zalet, które korzystnie wpływają na jakość, szybkość i elastyczność w procesie produkcji komponentów stosowanych w budownictwie. Zastosowanie technologii CNC do obróbki materiałów konstrukcyjnych na etapie produkcji komponentów budowlanych przeznaczonych do wbudowania w konstrukcję korzystnie wpływa na skrócenie czasu ich montażu na budowie.

Obróbkę cyfrową CNC stosuje się do takich materiałów budowlanych jak: drewno lite i klejone warstwowo (GL), kamień, szkło, metal, styropian, ceramika, materiały kompozytowe, tworzywa sztuczne czy tekstylia. Główny rodzaj obróbki drewna stanowi skrawanie mechaniczne, polegające na usuwaniu fragmentów materiału (np. w postaci wiórów). Podstawowymi narzędziami są sterowne numerycznie tokarki, frezarki oraz maszyny do głębokiego wiercenia. Drugą najpopularniejszą metodą obróbki CNC dla drewna jest cięcie lub wypalanie laserem, w którym czynnikiem tnącym jest wiązka laserowa.

Technologia obróbki CNC drewna wymaga, aby szablony były sporządzone na warstwach umożliwiając określenie kolejności wiercenia bądź wypalania otworów, a następnie nacięć elementów drewnianych lub wycięć elementów stalowych przez właściwą numerację indeksu i poszczególnych warstw. W przypadku obróbki elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego warstwowo (GL) takich, jak pasy górne i dolne, słupki i krzyżulce stosuje się obróbkę CNC w zakresie trasowania, wiercenia, frezowania oraz nacinania elementów pod blachy węzłowe.

Oprogramowanie CAD/CAM – wsparcie dla produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych

Obróbka drewna CNC to proces wykorzystujący specjalistyczne, sterowane numerycznie, maszyny do precyzyjnego cięcia, grawerowania i frezowania drewna. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod obróbki wymagających doświadczenia i wysokiej klasy umiejętności maszyny CNC umożliwiają łatwe i szybkie, a jednocześnie dokładne odwzorowanie projektu z pomocą komputera. Umożliwiają  bardzo dokładne i precyzyjne wykonanie różnych kształtów i detali, których ręczne wykonanie byłoby trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Jest to szczególnie przydatne zwłaszcza w produkcji mebli, elementów dekoracyjnych, ozdób i innych przedmiotów z drewna.

Obróbka drewna CNC jest szeroko stosowana w różnych branżach, od meblarstwa po budownictwo, od reklamy po przemysł. W przemyśle meblowym maszyny CNC zapewniają precyzyjne wykonanie skomplikowanych kształtów i wzorów, co jest szczególnie przydatne w produkcji drewnianych mebli o niestandardowych rozmiarach i kształtach. W architekturze umożliwiają produkcję trudnych do wykonania metodami tradycyjnymi takich elementów architektonicznych, jak balustrady, poręcze, okładziny ścienne i sufity oraz produkcję dokładnych modeli architektonicznych, czy inżynieryjnych. W przemyśle maszyny CNC służą do produkcji różnych elementów maszyn, urządzeń i konstrukcji. Sprawdzają się również w produkcji trwałych i dokładnych reklam zewnętrznych i wewnętrznych, a w rzemiośle artystycznym służą do wytwarzania unikalnych i oryginalnych przedmiotów rzemiosła artystycznego, takich jak ozdoby, rzeźby, czy przedmioty dekoracyjne.

Aby w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez maszyny CNC niezbędne jest wsparcie komputerowe w postaci programów CAD i CAM. Oprogramowanie CAD umożliwia szybkie i łatwe projektowanie wirtualnych modeli elementów wytwarzanych z pomocą maszyn CNC.

Programy CAD zapewniają przede wszystkim zaoszczędzenie czasu związanego z zaprojektowaniem elementu, stworzeniem dokumentacji i umożliwiają przetworzenie modelu przez program CAM na język zrozumiały dla maszyn CNC. Ich zaletą jest możliwość szybkiej edycji projektu, w celu eliminacji błędów konstrukcyjnych i poprawy efektywności działania maszyn CNC. Każdy element można bowiem zaprojektować na wiele sposobów, ale nie wszystkie mogą być zrealizowane przez maszyny CNC.

Zadaniem programowania cam jest przetworzenie modelu zaprojektowanego w systemie CAD na język zrozumiały przez maszyny CNC. Większość producentów oprogramowania CAM współpracuje z producentami maszyn CNC dzięki czemu możliwe jest optymalne wykorzystanie możliwości i funkcji oferowanych przez sterowne numerycznie obrabiarki. Zadaniem programów CAM jest dobór odpowiedniego narzędzia i parametrów obróbki, takich jak ścieżka narzędzia, prędkość obrotowa, posuwy, grubość wióra, itp. Jednocześnie programy CAM dzięki symulacji procesu obróbki zapewniają eliminację kolizji narzędzia, optymalizację poszczególnych elementów procesów obróbczych, zużycia narzędzi i materiałów, a to wszystko składa się na optymalizację czasu i kosztów wytwarzania.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź zastosowanie oprogramowania CAD/CAM od hyperMILL

Profesjonalne oprogramowanie CAD/CAM stworzone z myślą o Przemyśle 4.0

Zobacz również

Symulacyjne sprawdzenie programu do obróbki – Poznaj zalety systemów CAD CAM
kalendarz

Symulacyjne sprawdzenie programu do obróbki – Poznaj zalety systemów CAD CAM

Konkurencyjność to jeden z czynników gwarantujących utrzymanie się na coraz bardziej wymagającym rynku. Poznaj przewagę produktów cad cam od hyperMILL.

Optymalizuj procesy obróbki: Integracja hyperMill z Autodesk® Inventor®
kalendarz

Optymalizuj procesy obróbki: Integracja hyperMill z Autodesk® Inventor®

Podstawową zaletą integracji cad cam jest możliwość pracy programistów w znanym sobie środowisku programistycznym, dzięki czemu ograniczają konieczność dodatkowego szkolenia.

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD
kalendarz

Modelowanie układów montażowych za pomocą systemów CAD

Gwałtowny rozwój technik komputerowych ma wpływ na wiele dziedzin gospodarki, jednak najistotniejszą rolę odgrywa w procesach produkcyjnych i technologicznych, w tym na branżę inżynierską.