Programy CAM umożliwiają przygotowanie obróbki CNC stworzonych za pomocą oprogramowania CAD modeli 2D/3D produktów. W oparciu o właściwości geometryczne modelu program CAM dobiera odpowiednie operacje i tworzy ścieżki odzwierciedlające ruchy narzędzia względem obrabianego detalu. Postprocesor odpowiada za przekształcenie uniwersalnego kodu CAM w sekwencję zrozumiałych dla konkretnej maszyny CNC kodów sterujących, których efektem jest wykonanie przez nią zaplanowanej obróbki.

Czym jest postprocesor i jakie są jego zadania?

Oprogramowanie CAD/CAM stanowi połączenie oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo (ang. Computer Aided Design) i oprogramowania do komputerowego wsparcia wytwarzania (ang. Computer Aided Manufacturing). CAD tworzy geometryczny model produktu, a CAM przyjmuje założenia projektowe i tworzy optymalne strategie ścieżki narzędzia, aby następnie sterować maszyną CNC (ang. Computerized Numerical Control). Większość systemów CAD/CAM jest niezależna od maszyny CNC. Oznacza to konieczność przetworzenia uzyskanego w programie CAD/CAM pośredniego formatu danych przez postprocesor w celu wygenerowania prawidłowego kodu dla konkretnej maszyny NC.

Instrukcje dla maszyn CNC generowane przez programy CAM są zapisywane w jednym z dwóch standardów, binarnym (pliki CL DATA) lub tekstowym ASCII (pliki APT). Dzięki standaryzacji możliwe jest korzystanie z różnorodnych programów cad cam. Niezależnie od tego w jakim programie CAD stworzono model 2D/3D może on być modyfikowany przez inne oprogramowanie typu CAD oraz prawidłowo interpretowany przez programy CAM. Podobnie jest z programami CAM. Niezależnie od użytego oprogramowania CAM kod wyjściowy dla maszyn CNC powinien być dla nich zrozumiały.

Kolejnym etapem przygotowania obróbki CNC jest odpowiednie przetworzenie uzyskanych w programie CAM ścieżek na rozpoznawalne dla maszyny funkcje sterujące. Odpowiedzialny za to jest właśnie postprocesor. Postprocesor, to rodzaj translatora, który tłumaczy ścieżkę narzędzia zaprojektowaną przez program CAM na program obróbkowy zrozumiały dla obrabiarki CNC. Jego podstawowym zadaniem jest konwersja standardowego formatu na kod NC uwzględniający sterowanie konkretną maszyną. Każde urządzenie CNC może dysponować innym układem sterowania, w związku z czym może wymagać innego programu obróbkowego lub innego formatu danych.

Postprocesor może dodatkowo oferować wiele innych funkcji właściwych tylko dla konkretnej maszyny. Może to być  sumowanie ruchów w poszczególnych osiach, dodawanie ograniczeń parametrów obróbki, takich jak dostosowanie posuwu, czy prędkości wrzeciona lub tworzyć listy narzędzi dla operatora. Wszystkie dodatkowe funkcje wpływają na optymalizację procesu obróbki CNC.

Postprocesor rozwiązuje też inny problem. W przypadku ręcznego pisania programów lub wprowadzania ich z pulpitu obrabiarki CNC obróbka tej samej części na kilku maszynach wymaga napisania oddzielnych programów dla każdej z nich i zajmuje dużo czasu. Przy wsparciu oprogramowania CAM powstaje tylko jeden program obróbki, a postprocesor generuje kod odpowiedni dla wybranej maszyny. Dla pełnego wykorzystania posiadanych urządzeń CNC wystarczy zatem jeden system CAM i zestaw postprocesorów dla każdej z maszyn i związanego z nią układu sterowania.

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAM dla Przemysłu 4.0

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAM

Jak działa postprocesor?

Postprocesor uwzględnia kinematykę każdej maszyny z osobna, czyli sposoby, w jaki narzędzie lub obrabiany przedmiot porusza się wzdłuż osi liniowej i obrotowej. Dane dotyczące ruchu określają, w jaki sposób postprocesor powinien przekształcać oryginalny kod CAM na kody sterujące maszyną NC. Postprocesor powinien również dostosowywać takie parametry i zdarzenia, jak posuwy i prędkości, przejścia między ścieżkami narzędzia oraz kompensację długości narzędzia. Najlepsze postprocesory zapewniają też optymalizację procesów obróbki.

Zalety zastosowania postprocesora

Postprocesor to aplikacja przetwarzająca ścieżki narzędzia wygenerowane w systemie CAM na program NC w formacie właściwym dla konkretnej maszyny CNC. Każdy sterownik, czyli układ sterowania maszyny CNC, wymaga osobnego postprocesora współpracującego z jednym z wielu systemów CAM. Postprocesor zapewnia swobodę działania przez uniezależnienie się użytkownika od producenta maszyn. Firma nie musi posiadać maszyn jednego rodzaju, ani pochodzących od tego samego producenta. Programista CNC nie musi szczegółowo znać każdego z układów sterowania tych maszyn, a jedynie dobrze znać możliwości posiadanego przez firmę oprogramowania CAM, które przygotowuje program obróbkowy i za pośrednictwem postprocesora generuje kod na wybraną maszynę. Przeniesienie programu na inną maszynę trwa zaledwie chwilę i wymaga jedynie ponownego wygenerowania programu obróbkowego z użyciem innego postprocesora.

Zachęcamy do sprawdzenia naszego bloga, gdzie znajdziesz jeszcze więcej specjalistycznych artykułów odnośnie oprogramowania cad/ cam.

FAQ

Skąd wziąć postprocesor CNC? +
Każda maszyna CNC posiada swój własny, unikalny język, ściśle związany z jej układem sterowania. Nie istnieje więc jeden uniwersalny postprocesor dla wszystkich urządzeń NC, lecz każda maszyna posiada swój własny postprocesor. Każdy producent maszyny CNC, a w zasadzie każdy dostawca oprogramowania CAM we współpracy z producentem powinien dostarczyć odpowiedni postprocesor.
Czy można samodzielnie utworzyć postprocesor CNC? +
Postprocesory można tworzyć samodzielnie, modyfikując postprocesory z bibliotek programu CAM lub wykorzystując zaawansowane programy zwane generatorami postprocesorów. Wymaga to jednak fachowej wiedzy dotyczącej zarówno obsługi tych programów, jak i doskonałej znajomości układu sterowania maszyny. Lepiej i bezpieczniej zwrócić się po postprocesor do dostawcy systemu CAM np. CAM Technology.
Czym charakteryzuje się dobry postprocesor? +
Postprocesor powinien uwzględniać układ sterowania i kinematykę obrabiarki, zwłaszcza osi obrotowych w maszynach 5-osiowych (np. Frezarka 5 osoiowa) , których konfiguracja wpływa na przetwarzanie danych z systemu CAM. Dobry postprocesor powinien być dostosowany do specyfiki maszyny i w pełni wykorzystywać wszystkie funkcje kontrolera w  celu zapewnienia efektywnego działania maszyny i prawidłowego przebiegu procesu obróbki. 

Zobacz również

6 ulepszeń w CAM hyperMILL, które wprowadziliśmy w 2024 roku
kalendarz

6 ulepszeń w CAM hyperMILL, które wprowadziliśmy w 2024 roku

W 2024 roku w oprogramowaniu CAD/CAM od hyperMILL® 2024 nastąpił duży krok naprzód. Sprawdź 6 ulepszeń, które wdrożyliśmy.

Optymalizowanie procesu produkcji – Na co zwrócić uwagę?
kalendarz

Optymalizowanie procesu produkcji – Na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się rynku, firmy produkcyjne coraz częściej stawiają na optymalizację procesów produkcyjnych, aby zwiększyć swoją konkurencyjność, redukować koszty i skrócić czas realizacji zamówień.

Kluczowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze systemu CAD/CAM
kalendarz

Kluczowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze systemu CAD/CAM

Systemy CAD i CAM są obecne na rynku od wielu lat, lecz mimo to ich rola i znaczenie ciągle rosną. […]