Mimo że obróbka 5-osiowa cechuje się najwyższym stopniem skomplikowania, określenie jej obróbką CNC jest pewną podpowiedzią. Jak sprawić by cały proces skrawania przebiegał bez zakłóceń. Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych jest obecnie jedyną skuteczną metodą gwarantującą najwyższą precyzję, powtarzalność oraz jakość wykonania danego elementu. Kluczem do sukcesu będzie w tym wypadku zastosowanie odpowiedniego oprogramowania CAM. Aby lepiej to zrozumieć, powinniśmy zastanowić się, na czym polega obróbka 5-osiowa?

Obróbka 5-osiowa, korzyści wynikające z zastosowania

Zanim omówimy sposób działania frezarek 5-osiowych, warto wspomnieć, dlaczego w ogóle powstała idea tego typu obróbki.

Przyjrzyjmy się zaletom tego rozwiązania:

  • obróbka 5-osiowa, pozwala na obrabianie detalu z 5-stron bez potrzeby zmiany zamocowania;
  • znaczne skrócenie czasu pracy nad jednym elementem;
  • zwiększenie precyzji wykonania w zakresie dokładności wymiarowej;
  • zwiększenie jakości powierzchni obrabianej;
  • możliwość skrawania w przypadku kształtów nieregularnych.

To tylko kilka z całej masy zalet. Jedno jest stałe i niezmienne. Mianowicie, niezbędne jest uzupełnienie urządzenia o profesjonalne wsparcie komputerowe, jakim bez wątpienia jest oprogramowanie hyperMILL®, wraz z modułem MAXX Machining.

Industry 4.0 oprogramowanie CAM do obróbki w 5 osiach

 Obróbka 5-stronna, zasada działania

Określenie „5-osiowy” odnosi się do kierunków poruszania się narzędzi skrawających oraz liczby osi, po których się przemieszczają. W tym przypadku oprócz osi X, Y, Z jak w maszynach 3-osiowych mamy do czynienia z dodatkowymi osiami obrotu w zależności od kinematyki maszyny  AB, AC, BC.

Oznacza to, iż w trakcie obróbki materiał poddawany skrawaniu może zmienić swoje położenie. Mowa o dostępie narzędzi frezujących pod różnymi kątami oraz z różnych stron w zależności od zakresu maszyny. Jest to szczególnie ważne w przypadku frezowania trochoidalnego, gdzie wspomniany już wcześniej moduł MAXX Machining umożliwia odwzorowanie ścieżek na powierzchniach zakrzywionych.

Wypada dodać, że prawidłowo wykonana obróbka 5-osiowa wymaga współdziałania następujących elementów:

  • faza projektowania detalu za pomocą wspomagania komputerowego (CAD);
  • przetwarzanie projektu na kod sterowany maszyną za pomocą odpowiedniego postprocesora (CAM);
  • wykonanie  (CNC).

Obróbka 5-osiowa, zaplecze informatyczne

Istotą rzeczy jest to, by odpowiedni program wspomagający obróbkę 5-osiową był intuicyjny i prosty w obsłudze. Zatem drogą do sukcesu jest zastosowanie algorytmów zdolnych przewidzieć rzeczy, na które operator nie ma wpływu. Np. wykrywanie i unikanie kolizji oprawki z materiałem, czy też obliczenie odpowiednich stopni nachyleń narzędzi w określonych obszarach frezowania.

Dzięki przejrzystemu interfejsowi hyperMILL® nawet najbardziej skomplikowane operacje stają się prostsze, a obsługa urządzeń bardziej przyjazna dla operatora frezarki 5-osiowej.

Pytania i uwagi nasuwające się po zapoznaniu z artykułem prosimy kierować na adres e-mail lp.yg1716521228olonh1716521228cetma1716521228c@oru1716521228ib1716521228 lub pod numer +48 33 822 10 67.

Nasi specjaliści bezpłatnie doradzą i udzielą wskazówek technicznych związanych z poszukiwanymi przez Państwo produktami.

Nie zwlekaj, napisz już dziś. Dzięki temu uzyskasz krótszy czas obróbki, zwiększoną niezawodność procesu i wysoką jakość wykończenia powierzchni. To najkrótsza droga do sukcesu.

Obejrzyj film i sprawdź jak działa program hyperMILL®

Zobacz również

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych
kalendarz

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych

Dzięki oprogramowaniu CAD CAM można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku
kalendarz

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku

Oprogramowanie CAM i CAD hyperMILL to rozwiązanie dla programistów CNC poszukujących profesjonalnego oprogramowania do obróbki 2D, 3D i 5-osiowej.