Wykorzystanie potencjału, jaki posiadają maszyny CNC, możliwe jest tylko i wyłącznie wtedy, jeśli będą one programowane z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania CAM. To właśnie ten system pozwala na zintegrowanie zarówno procesu projektowania, jak i wytwarzania. Dzięki czemu projekty mogą być finalizowane znacznie sprawniej. Dostępne rozwiązania CAM mogą być samodzielnym stanowiskiem przeznaczonym do pracy technologa i programisty lub też stanowić w pełni zintegrowaną nakładkę dla zupełnie innego systemu CAD. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie oprogramowanie CAM wybrać? Jakimi cechami charakteryzują się takie rozwiązania? Przekonajmy się!

Program CAM – co to jest?

Program CAM to system, który został stworzony z zamiarem wspierania pracy programisty CNC pod kątem wytwarzania wszelkich elementów na maszynach numerycznych. Za jego sprawą możliwe jest niezwykle proste i szybkie zaprogramowanie maszyny. Dzięki czemu wykonanie danej części będzie przebiegało o wiele sprawniej a sam proces wdrożenia przebiegnie krótko i bezpiecznie.
Oprogramowanie CAM, pozwala na podstawie modelu 3D lub dokumentacji płaskiej stworzonej bezpośrednio w samodzielnym stanowisku lub w zewnętrznym rozwiązaniu CAD wygenerować zrozumiały dla danej maszyny kod NC. O czym należy pamiętać? Każda maszyna może być inna lub inaczej skonfigurowana i ustawiona. Dlatego niezwykle istotne jest poprawne ustawienia postprocesora, które jest swego rodzaju „translatorem” ścieżki narzędziowej na odpowiedni program NC. Jakimi więc zaletami charakteryzują się opisywane programy?

oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAM dla Przemysłu 4.0

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAM

Co warto wiedzieć na temat zalet systemów CAM?

Nie ma co się oszukiwać, wykorzystywanie wszelkiego rodzaju systemów CAM wiąże się z wieloma korzyściami. Jakimi?

 • Innowacyjność, poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii obróbki;
 • Poszerzenie możliwości produkcyjnych, dzięki odpowiednim cyklom obróbczym, pozwalającym wykorzystać płynne działanie maszyny;
 • Skrócenie oraz ułatwienie programowania, poprzez automatyczne rozpoznawanie „cech” obróbczych dostępnych na modelu;
 • Automatyzacja pracy, dzięki wprowadzeniu funkcji warunkowych w procesie programowania;
 • Możliwość kompletnego wykorzystania maszyny, poprzez optymalizację nieproduktywnych ruchów przejazdowych.

Na czym się skupić w czasie wybierania programu CAM do frezarki?

Spora część przedsiębiorców zastanawia się, na jaki CAM do frezarki warto postawić. Na rynku możemy spotkać się z wieloma rozwiązaniami. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną propozycję, należy zweryfikować, czy posiada ona najważniejsze cechy programu CAM. O czym mowa?

 • Prostota obsługi. Przejrzysty interfejs to coś, na co liczy każdy z nas. W czasie programowania mamy do czynienia ze skomplikowanymi kształtami, które same w sobie wystarczająco mocno utrudniają nam pracę. W związku z tym warto unikać topornych systemów, które nie wnoszą niczego dobrego;
  Na tym miejscu warto również przeanalizować, czy dany system CAM wykorzystuje pełne zasoby i możliwości sprzętowe, czy też jego praca jest ograniczona i spowolniona.
 • Możliwość dostosowania systemu do konkretnej maszyny. Każda frezarka jest inna! Dlatego w czasie wybierania systemu CAM, należy zwrócić uwagę czy dostawca posiada sprawdzony postprocesor do naszej maszyny, który pozwoli nam ją w pełni wykorzystać. Spora część osób dodatkowo zakupuje oprogramowanie patrząc niejednokrotnie tylko przez pryzmat obróbki 3 osiowej, to błąd! Dlaczego? Ponieważ wybierając oprogramowania CAM tylko pod takim względem, firmy niejednokrotnie mają późniejsze problemy z wdrożeniem bardziej skomplikowanych maszyn i obróbek 5-cio osiowych. Trzeba zawsze patrzeć co oferuje dane rozwiązanie teraz i ewentualnie co będzie oferować przy rozbudowie firmy.
 • Symulacja obróbki. Możliwość zweryfikowania samej obróbki za sprawą jej symulacji to ogromna zaleta wielu systemów. Wiele programów pozwala na to zaraz po obliczeniu ścieżek narzędzia. Dzięki czemu możemy mieć dużo lepszą kontrolę nad naszym projektem;
 • Strategie obróbcze. Wraz z ich wzrostem będziemy mogli liczyć na większą funkcjonalność naszego sprzętu. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że ilość strategii obróbczych odnośni się do tego, na jaki wiele sposobów możemy zaprogramować dany element.

Jak widać, istnieje kilka aspektów, na których warto się skupić w czasie wybierania systemu CAM. Jeśli jednak zwrócimy na nie uwagę, będziemy mogli być pewni, że zakupimy odpowiednie oprogramowanie, które spełni nasze oczekiwania.

Zobacz również

Co nowego w hyperMILL 2024?
kalendarz

Co nowego w hyperMILL 2024?

hyperMILL® łączy teraz CAD i CAM pod jedną nazwą (zamiast hyperCAD®-S), konsolidując w ten sposób „CAD dla CAM” na przyszłość.

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych
kalendarz

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w tworzeniu materiałów stomatologicznych

Dzięki oprogramowaniu CAD CAM można przede wszystkim przygotować bardzo precyzyjne modele elementów, a następnie przeprowadzać różne analizy i testy

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku
kalendarz

Oprogramowanie CAD CAM od hyperMill – Co wyróżnia nasz produkt na rynku

Oprogramowanie CAM i CAD hyperMILL to rozwiązanie dla programistów CNC poszukujących profesjonalnego oprogramowania do obróbki 2D, 3D i 5-osiowej.