Systemy CAM charakteryzują się przede wszystkim bardzo szerokim przeznaczeniem. Pozwalają nam one zarówno na programowanie obróbki niezwykle prostych komponentów, jak i wytwarzanie maszyn cechujących się zaawansowaną technologią. Zostały one stworzone, aby możliwe było znacznie efektywniejsze i szybsze tworzenie technologii obróbki wszelkiego rodzaju elementów. Ich charakterystyka nie należy do najprostszych, dlatego warto się z nią zapoznać. Czym tak naprawdę są systemy CAM? Jakimi zaletami mogą się pochwalić? Gdzie znajdują swoje zastosowanie? Przekonajmy się!

Czym są systemy CAM?

CAM, czyli z języka angielskiego Computer Aided Manufacturing to nic innego jak komputerowe wspomaganie wytwarzania. Zadaniem tego systemu jest pomoc w procesie tworzenia technologii i ścieżek narzędziowych poprzez generowanie tak zwanego programu NC, czyli kodu maszynowego, na podstawie którego maszyna obróbcza doskonale wie jakie ruchy ma wykonywać z jakimi parametrami i w jakiej kolejności. Mówiąc w tym miejscu o rozwiązaniach CAM i patrząc pod kątem systemu hyperMILL, mamy w głównej mierze na uwadze obrabiarki numeryczne odpowiadające za szeroko pojęty zakres obróbki skrawaniem, czyli tokarki i frezarki o różnym stopniu skomplikowania.

Obecne systemy CAM cechują się mnogością modułów oraz opcji, które mogą zostać dodane oraz skonfigurowane w wymagany dla firmy sposób. W związku z tym każde przedsiębiorstwo wykorzystujące opisywane oprogramowania, może liczyć na poprawę zarówno samej produktywności, jak i jakości wytwarzanych produktów. To jeszcze nie wszystko! Dzięki wprowadzeniu do przedsiębiorstwa systemu CAM znacznemu usprawnieniu ulegają także działania organizatorskie, czego efektem jest dokładniejsze ustalenie terminów dostaw podzespołów, materiałów, czy też surowców, co pozytywnie przełoży się na działanie samej firmy.

Jakimi zaletami charakteryzują się systemy CAM?

Z roku na rok coraz większa liczba osób stawia na systemy CAM. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż zalety takiego rozwiązania są naprawdę ogromne, dlatego warto rozważyć implementację tej propozycji w swojej firmie. Jakie benefity wynikają z wykorzystywania programów CAM?

  • Automatyzacja pracy;
  • Znaczne zwiększenie produktywności;
  • Dokładniejsze oraz szybszy proces programowania;
  • Prostota wprowadzania zmian;
  • Lepsze wykorzystywanie potencjału, jakim charakteryzują się maszyny CNC;
  • Sprawniejsza kontrola nad samym procesem produkcyjnym;
  • Minimalizacja ewentualnych błędów oraz problemów.
oprogramowanie CAD hyperCAD-S

Sprawdź oprogramowanie CAM dla Przemysłu 4.0

hyperMILL to profesjonalne oprogramowanie CAM

Gdzie systemy CAM znajdują swoje zastosowanie?

Oczywiste jest to, że systemy CAM znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w firmach, które zajmują się obróbką skrawaniem. Mowa o przedsiębiorstwach zajmujących się samą produkcją, jak i tych narzędziowych, które głównie skupiają się na obróbce usługowej jednostkowych serii komponentów i form. W pierwszych firmach najczęściej spotkamy się z obróbką seryjnych części. W takich miejscach program CAM sprawia, że możliwe jest znaczne zoptymalizowane ścieżki narzędzi. Poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii obróbki oraz optymalne wykorzystanie maszyny. Efektem takiego działania jest widoczne przyspieszenie czasu pracy, a co za tym idzie zauważalne zmniejszenie czasu produkcji.

W przypadku pracy narzędziowej sytuacja wygląda bardzo podobnie z tym, że w tego typu przedsiębiorstwach niezwykle istotna jest również szybkość i łatwość tworzenia programów NC. Oprogramowanie CAM hyperMILL, cechuje się niezwykle przyjaznym i prostym interfejsem. Natomiast cykle obróbcze stworzone są w taki sposób, aby maksymalnie przyspieszyć i ułatwić pracę programisty.
Zatem ogólnie mówiąc, system CAM śmiało znajdzie zastosowanie jako uniwersalne rozwiązanie w niedużym przedsiębiorstwie usługowym, jak i ogromnej korporacji produkcyjnej.

Zobacz również

System wspomagania procesów konstruowania i wytwarzania
kalendarz

System wspomagania procesów konstruowania i wytwarzania

Systemy CAD/CAM znajdują zastosowanie już nie tylko w samych procesach produkcyjnych. Współczesne urządzenia sterowane numerycznie to już nie tylko frezarki, ale także sterowane numerycznie prasy, różnego typu wycinarki (wodne, laserowe), skanery laserowe, czy drukarki 3D.

Systemy CAD/CAM w projektowaniu pracy systemów technicznych
kalendarz

Systemy CAD/CAM w projektowaniu pracy systemów technicznych

Programy CAD/CAM odgrywają kluczową rolę w projektowaniu pracy systemów technicznych. Oprogramowanie tego typu zapewnia inżynierom i projektantom nieocenione wsparcie w […]

Narzędzia wspomagające proces przygotowania produkcji maszyn rolniczych
kalendarz

Narzędzia wspomagające proces przygotowania produkcji maszyn rolniczych

Współczesny rynek produkcji wymusza wykorzystanie nowoczesnych narzędzi wspomagania procesów projektowania, modelowania i przygotowania produkcji. Wynika to z potrzeby optymalizacji czasu i kosztów wytwarzania na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od zlecenia zamówienia, aż po jego realizację.